Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 19 listopada 2015 r., sygn. II SA/Sz 628/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędziowie Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.), Sędzia NSA Elżbieta Makowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 listopada 2015 r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia, w wyniku wznowienia postępowania, decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją Nr [...] z dnia [...] r. Starosta B. udzielił P. K. pozwolenia na budowę budynku handlowo-usługowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce ew. nr [...] w B.
Wnioskiem z dnia [...] r. pełnomocnik Spółki A zwrócił się do Starosty B. o wznowienie postępowania zakończonego ww. decyzją ostateczną, wskazując jako podstawę żądania art. 145 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego dalej "K.p.a.", tj. niewzięcie przez Spółkę bez swej winy udziału w postępowaniu zakończonym wydaniem ww. decyzji, mimo, iż jest właścicielem nieruchomości znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie przedmiotowej inwestycji. Postanowieniem z dnia [...] r., Starosta B. na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 K.p.a. wznowił postępowanie, zaś po analizie stanu faktycznego i prawnego sprawy dnia [...] r. wydał decyzję nr [...], którą na podstawie art. 151 § 1 pkt 1 K.p.a. w związku z art. 145 § 1 pkt 4 K.p.a. odmówił uchylenia ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę Nr [...] z dnia [...] r.
Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie organ I instancji stwierdził,
że wnioskującej o wznowienie postępowania Spółce nie przysługuje status strony przedmiotowego postępowania, wskazując, że kwestię strony w postępowaniu
w sprawie wydania pozwolenia na budowę reguluje art. 28 ust. 2 ustawy z dnia z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.). Uzupełnieniem powyższej regulacji jest art. 3 pkt 20 ustawy Prawo budowlane. Wobec braku wyraźnego wskazania w art. 3 pkt 20 Prawa budowlanego przepisów, na podstawie których dochodzi do wyznaczenia obszaru oddziaływania w otoczeniu obiektu budowlanego, przyjąć należy, że są to powszechnie obowiązujące przepisy prawa wprowadzające określonego rodzaju ograniczenia czy też utrudnienia