Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. II SA/Rz 542/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Paweł Zaborniak /spr./ Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka WSA Elżbieta Mazur - Selwa Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2015 r. sprawy ze skargi R. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi RM jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [.] (dalej: "SKO" lub "Kolegium") z dnia [.] marca 2015 r. nr [.] w przedmiocie zasiłku celowego. Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujące okoliczności faktyczne i prawne:

W dniu 19 września 2011 r. RM zwróciła się do Burmistrza Miasta i Gminy [.] z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, w związku z opieką nad jej niepełnosprawną w stopniu znacznym matką - AM.

W opisywanej sprawie organy wydały szereg rozstrzygnięć, które w wyniku złożonych skarg dwukrotnie stanowiły przedmiot kontroli Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Rzeszowie.

Wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2012 r. II SA/Rz 121/12 Sąd uchylił decyzję SKO z dnia [.] listopada 2011 r. i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza z dnia [.] października 2011 r. Zdaniem Sądu podlegająca opiece AM wprawdzie pozostaje w separacji ze swoim mężem, niemniej przebywa on za granicą i nie utrzymuje kontaktów z rodziną, a zatem odmowa przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wywodzona wyłącznie z wykładni językowej art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 1456 z późn. zm., dalej: "u.ś.r.") odczytana musi być jako rażąco niesłuszna, krzywdząca i niesprawiedliwa. Pozostawanie w związku małżeńskim przez osobę wymagającą opieki nie powinno być bowiem uważane za przesłankę odmowy prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji, gdy współmałżonek tej osoby nie jest w stanie takiej opieki sprawować.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00