Postanowienie WSA w Opolu z dnia 17 listopada 2015 r., sygn. II SAB/Op 39/15
Prawo pomocy
Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu Anna Misiak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 listopada 2015 r. wniosku skarżącego S. P. o przyznanie prawa pomocy w sprawie ze skargi S. P. na bezczynność Starosty Strzeleckiego w przedmiocie rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę postanawia: 1) przyznać skarżącemu S. P. prawo pomocy poprzez ustanowienie adwokata z urzędu, 2) oddalić wniosek skarżącego S. P. o przyznanie prawa pomocy w pozostałym zakresie.
Uzasadnienie
S. P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, skargę na bezczynność Starosty Strzeleckiego w przedmiocie rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
Wyrokiem z dnia 2 listopada 2015 r., Sąd oddalił skargę S. P. W dniu 10 listopada 2015 r. (data nadania przesyłki), S. P., działając poprzez swojego pełnomocnika B. P., złożył na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie prawa pomocy, żądając w nim zwolnienia z kosztów sądowych i ustanowienia adwokata.
Uzasadniając wniosek wskazał, że jest osobą starszą, schorowana i bezrobotną, zamieszkującą samotnie w [...], z orzeczoną 20 % niezdolnością do wykonywania pracy. Utrzymuje się z zasiłku dla bezrobotnych w wysokości [...], w tym [...] stanowią koszty mieszkania, [...] telefon, [...] energia elektryczna, [...] koszt żywności, [...] ubranie, [...] koszt komunikacji miejskiej, [...] renowacje mieszkania, środki przeciwbólowe [...], prasa [...], Środki czystości [...]. Podał, że ma majątek w postaci 1/3 domu o powierzchni 220 m2 , są to dwa pokoje oraz 1/3 znajdującej się pod domem działki budowlanej o powierzchni 1500 m2. We wskazanych dwóch pokojach zamieszkuje dwoje jego studiujących dzieci. Obydwie nieruchomości stanowią własność wspólną z żoną.
Wobec tego, że oryginały dokumentów odnośnie wydruków z kont bankowych skarżącego i zasiłku otrzymywanego w [...], zostały załączone do akt sprawy II SA/Op 636/14, orzekający nie wzywał do ich nadesłania, jak bowiem przyjęto w orzecznictwie sądowym sąd jest uprawniony do oceny sytuacji finansowej strony w oparciu o zawarte we wniosku oświadczenie strony i dowody przedstawione przez nią w konkretnej sprawie, a także o fakty znane sądowi z urzędu, np. okoliczności wynikające z dokumentów zawartych w aktach innych postępowań z udziałem wnioskodawcy (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 listopada 2010 r., sygn. akt I GZ 360/10, System Informacji Prawnej Lex nr 741357).