Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 13 listopada 2015 r., sygn. I SA/Lu 496/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) WSA Małgorzata Fita Protokolant specjalista Marta Ścibor po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 listopada 2015 r. sprawy ze skargi P. L. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie egzekucji z nieruchomości - oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej (organ), po rozpatrzeniu zażalenia Prezydenta Miasta (wierzyciel), utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego (organ egzekucyjny) z dnia [...] o nieprzystąpieniu do egzekucji z nieruchomości w oparciu o tytuły wykonawcze, obejmujące zaległości z tytułu podatku od nieruchomości za lata 2009 - 2014, wystawione przez Prezydenta Miasta w stosunku do E. D. (zobowiązany).
W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia organ wyjaśnił, że wierzyciel wystawił wobec zobowiązanego tytuły wykonawcze z dnia: [...] r. nr [...], [...] [...], [...] nr [...], [...] nr [...], [...]. nr [...], [...]. nr [...] i [....] r. nr [...], które obejmują zaległości z tytułu podatku od nieruchomości za lata 2009 - 2014. Na podstawie ww. tytułów wykonawczych egzekucję prowadził wierzyciel, który jednak nie ma uprawnienia do prowadzenia egzekucji z nieruchomości. Wnioskiem z dnia 18 listopada 2014 r. wierzyciel wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego, jako właściwego organu egzekucyjnego w myśl art. 19 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U.2014.1619 ze zm. - "u.p.e.a."), o prowadzenie na podstawie ww. tytułów wykonawczych egzekucji z nieruchomości położonej przy ul. [...] w L., stanowiącej wspólność ustawową majątkową małżeńską E. K. - D. i E. D.. Do powyższego wniosku o prowadzenie egzekucji z nieruchomości wierzyciel dołączył bądź odpisy tytułów wykonawczych, bądź dalsze tytuły wykonawcze, wystawione w stosunku do E. D..