Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 13 listopada 2015 r., sygn. I SA/Lu 483/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) WSA Małgorzata Fita Protokolant specjalista Marta Ścibor po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 listopada 2015 r. sprawy ze skargi R. Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz R. Z. kwotę [...](czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W zaskarżonej interpretacji indywidualnej Minister Finansów, reprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej [...] (dalej jako organ), zgodził się z R. (poniżej jako podatnik, R. ) co do tego, że ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków związanych z wykonanymi czynnościami w ramach zadania II pkt 3 c-e oraz zadania III pkt 6. Natomiast zakwestionował prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków związanych z wykonanymi czynnościami w ramach zadania I pkt 2 a-c, jak również zadania III pkt 7.

W uzasadnieniu powyższej interpretacji indywidualnej organ wyjaśnił, że podatnik przedstawił (po uzupełnieniu) okoliczności, w których jest on państwową osobą prawną i w przeważającej części jego działalność odpowiada działalności ogrodów botanicznych, zoologicznych oraz obszarów i obiektów ochrony przyrody. Uzyskiwane dochody przeznacza na działalność statutową. Jednocześnie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W ramach wykonywanej działalności osiąga przychody zarówno opodatkowane podatkiem VAT, zwolnione, jak i niepodlegające ustawie o podatku od towarów i usług (Dz.U.2011.177.1054 ze zm. - u.p.t.u.). Przychody opodatkowane to: a) wpływy z opłat za udostępnianie obszaru parku w sposób, który nie wpływa negatywnie na przyrodę w parku narodowym (opłaty za wstęp na tereny, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie parków narodowych lub niektórych ich obszarów (...) - Dz.U.2013.400, za jazdę konną po wyznaczonych szlakach, parkingowe, za korzystanie z baz turystycznych); b) wpływy z tytułu opłat pobieranych w związku z działalnością edukacyjną za wstęp do obiektów związanych z tą działalnością oraz ze sprzedaży materiałów edukacyjnych, informacyjnych i naukowych; c) wpływy z tytułu wynajmu pomieszczeń; d) wpływy ze sprzedaży produktów uzyskanych w ramach realizacji zadań wynikających z planu ochrony, planu zadań ochronnych, tj. drewna, zwierzyny łownej, koników polskich czy ryb. Przychody zwolnione z podatku VAT to: a) wpływy z tytułu dzierżawy, najmu lub użytkowania nieruchomości (dzierżawa gruntu na cele rolnicze, czynsz za najem lokali mieszkalnych). Natomiast niepodlegające u.p.t.u. to np.: a) dotacja z budżetu państwa; b) dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; c) dotacje z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; d) środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej, z wyjątkiem dotacji mających bezpośredni wpływ na cenę towarów w myśl art. 29a ust. 1 u.p.t.u.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00