Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 października 2015 r., sygn. I SA/Wr 1543/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Borońska, sędzia WSA Barbara Ciołek (sprawozdawca), sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Protokolant starszy sekretarz sądowy Paulina Wódka, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2015 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi A na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego: I. uchyla zaskarżoną interpretację w części dotyczącej pytania nr 2;, II. w pozostałej części skargę oddala; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz A kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] nr [...], wydana na wniosek A (dalej: strona, Spółka, skarżąca) w przedmiocie opodatkowania podatkiem akcyzowym wyrobów węglowych.
Spółka we wniosku o interpretację podała, że nabywa i używa w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą wyroby węglowe zdefiniowane w art, 2 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.; dalej: u.p.a.). Potrzeby, na jakie Spółka przeznacza wyroby węglowe, mieszczą się w zakresie zwolnień z podatku akcyzowego na podstawie art. 31a ust. 2 pkt 7, pkt 8 i pkt 9 u.p.a. Spółka nie zużywa wyrobów na cele inne niż zwolnione, wywiązuje się z obowiązków uprawniających do zwolnienia z podatku akcyzowego, w tym prowadzi stosowną ewidencję wyrobów węglowych. Na dzień złożenia wniosku Spółka nie posiada statusu pośredniczącego podmiotu węglowego. Magazynowanie wyrobów węglowych odbywa się na terenie otwartym, w formie hałd. Spółka kilkukrotnie w ciągu roku przeprowadza samodzielnie inwentaryzację. Raz w roku pomiary inwentaryzacyjne wykonywane są przez podmiot zewnętrzny. Pomiary te odbywają się z wykorzystaniem modeli matematycznych, które biorą pod uwagę przede wszystkim objętość oraz gęstość hałdy węgla, mierzonej na różnych poziomach i głębokościach hałdy. Cechy fizykochemiczne wyrobów węglowych sprawiają jednak, że w zależności od dokładności i metod pomiaru - 3 pomiary wnioskodawcy w roku oraz 1 pomiar roczny podmiotu zewnętrznego - stany wynikające z tych pomiarów mogą się istotnie różnić. Wynika to z faktu, iż przy różnych warunkach atmosferycznych pomiary tej samej ilości węgla mogą być odmienne. Różny jest również stopień ubicia hałdy w poszczególnych okresach, co wpływa na poziom gęstości jak i na wyniki pomiaru. Spółka podkreśliła, że nie ma sposobu na bezbłędne określenie stanu wyrobów węglowych. Nawet nowoczesne, specjalistyczne metody umożliwiające zdalny pomiar setki tysięcy punktów na sekundę z milimetrową precyzją, uzyskują dokładność pomiarów z możliwością 1% błędu pomiaru. Ze względów finansowych niecelowe jest zlecanie wszystkich pomiarów podmiotowi zewnętrznemu, gdyż koszt jednego pomiaru hałdy węgla to kilkanaście tysięcy zł. W różnych okresach inwentaryzacyjnych mogą powstać zarówno nadwyżki, jak i niedobory wynikające z różnic pomiarów czy cech fizykochemicznych węgla, co skutkować będzie różnicami inwentaryzacyjnymi (niedobory i nadwyżki). Nadto, składowanie wyrobów węglowych na terenie otwartym, w miejscu mało zaludnionym, mimo zachowania przez Spółkę możliwych systemów ochronnych, może powodować kradzieże wyrobów węglowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right