Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 października 2015 r., sygn. I SA/Wa 921/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Gabriela Nowak Sędziowie WSA Emilia Lewandowska WSA Elżbieta Sobielarska (spr.) Protokolant specjalista Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2015 r. sprawy ze skargi X w K. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na nieodpłatne przekazanie nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowieniem z dnia [...] marca 2015 r., nr [...] po rozpatrzeniu zażalenia X w K. od postanowienia Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na nieodpłatne przekazanie nieruchomości wchodzących w skład zasobu własności rolnej Skarbu Państwa na rzecz skarżącej utrzymał powyższe postanowienia w mocy.
W uzasadnieniu organ przedstawił następująco stan sprawy:
Pismem z dnia [...] grudnia 2014 r., [...] Urząd Wojewódzki w K. zwrócił się do Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w O. o wyrażenie zgody na przekazanie na rzecz X w K. nieruchomości rolnej wchodzącej w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa położonej w R., oznaczonej jako działki nr [...] o pow. [...] ha, powołując się na art. 70a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U. nr 29, poz. 154 z późn. zm.).
Postanowieniem z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, odmówił wyrażenia zgody na nieodpłatne przekazanie ww. nieruchomości zasobu na rzecz X w K.
Pismem z dnia 2 marca 2015 r. X w K. wniosła zażalenie na powyższe postanowienie.
Rozpoznając zażalenie organ powołał się na przepis art. 70a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej stanowiący, iż osobom prawnym Kościoła Katolickiego, które po dniu 8 maja 1945 r. podjęły działalność na ziemiach Zachodnich i Północnych, mogą być, na ich wniosek, przekazane nieodpłatnie na własność grunty znajdujące się w zasobach Państwowego Funduszu Ziemi, albo w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. Jeżeli grunty te znajdują się w zarządzie lub użytkowaniu osób prawnych, przekazanie na własność może nastąpić wyłącznie za zgodą tych osób. Przekazanie na własność nieruchomości następuje w drodze decyzji wojewody właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości, wydanej za zgodą Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Organ podkreślił, iż zgodnie z powyższym przepisem wyrażenie przez Prezesa ANR zgody na przekazanie nieruchomości nie jest obligatoryjne.