Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 stycznia 2015 r., sygn. I SA/Wa 2116/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Skiba (spr.) Sędziowie: WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz WSA Magdalena Durzyńska Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi [...] w W. na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Administracji i Cyfryzacji decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...] utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...].

Zaskarżone orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] stycznia 1996 r., nr [...] na podstawie art. 60 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154, ze zm.), stwierdził, że nieruchomości położone w W., oznaczone jako działki ewidencyjne nr [...], z obrębu [...], o łącznej powierzchni [...] m2, przeszły z mocy prawa na własność Parafii Katolickiej [...], jako "zabudowane kościołem parafialnym, plebanią i innymi budynkami towarzyszącymi".

J. W. wnioskiem z dnia [...] listopada 2011 r. zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o stwierdzenie nieważności wymienionej wcześniej decyzji Wojewody [...], w części dotyczącej nieruchomości oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [...], o powierzchni [...] m2.

Minister Administracji i Cyfryzacji decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r. stwierdził nieważność wyżej wymienionej decyzji Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 1996 r., w części dotyczącej nieruchomości oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [...], o powierzchni [...] m2. W uzasadnieniu orzeczenia podniósł, iż prawo przyznania J. W. przymiotu strony w toczącym się postępowaniu potwierdza teza zawarta w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 marca 2010 r., sygn. akt. I SA/Wa 1795/09, zgodnie z którym: "Konsekwencją zgłoszenia przed właściwym organem wniosku o zwrot części wywłaszczonej nieruchomości jest to, że osoba starająca się o odzyskanie praw do nieruchomości staje się stroną we wszystkich postępowaniach administracyjnych, które są prowadzone w stosunku do tego gruntu - w tym decyzji wydanej na podstawie art. 60 ust. 1 pkt 5 i ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej". Powyższe potwierdza też wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2011 r., sygn. akt. II OSK 880/10, w którym Sąd wskazał, że "Były właściciel nieruchomości przekazanej Kościołowi katolickiemu może się domagać wszczęcia postępowania o unieważnienie tej decyzji".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00