Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 października 2015 r., sygn. VI SA/Wa 478/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś - Rosińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Dorota Wdowiak Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 października 2015 r. sprawy ze skargi I. w K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie powołania na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej oddala skargę w całości

Uzasadnienie

W dniu 31 marca 2014 r. K. D. złożyła wniosek o powołanie na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej w K.

Decyzją z dnia [...] października 2014 r. nr [...] Minister Sprawiedliwości powołał K. D. na stanowisko notariusza i wyznaczył siedzibę kancelarii notarialnej w K.

Pismem z dnia 29 października 2014 r. w ustawowym terminie, Izba Notarialna w K. złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W dniu 29 października 2014 r., data nadania w placówce pocztowej, Izba Notarialna w K. uzupełniła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy,

Pismem z dnia 5 listopada 2014 r. strony zostały zawiadomione o zamknięciu postępowania administracyjnego o ponowne rozpatrzenie sprawy w przedmiocie powołania K. D. na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej w K.

Izba Notarialna w K., w zakreślonym w trybie art. 10 § 1 k.p.a. terminie, nie wypowiedziała się co do zebranych dowodów i materiałów przed wydaniem decyzji.

Stanowisko w sprawie, w piśmie z dnia 19 listopada 2014 r. zajęła K. D., wnosząc o utrzymanie w mocy decyzji Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] października 2014 r. o powołaniu na stanowisko notariusza i wyznaczeniu siedziby kancelarii notarialnej w K.. W uzasadnieniu wnioskodawczyni podniosła, że głównym argumentem Izby Notarialnej w K., co do braku dawania przez nią rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu jest fakt wyznaczenia siedziby kancelarii w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria. W tym kontekście wnioskodawczyni wskazała, że w dniu 17 kwietnia 2014 r. złożyła stosowny do treści § 30 Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza wniosek, jednak nie został on rozpatrzony pomimo dwóch odbytych przez Radę Izby Notarialnej w K. posiedzeń. W związku z powyższym w dniu 26 czerwca 2014 r. został on cofnięty, wobec wydania przez Radę uchwały nr [...] negatywnie opiniującej wniosek o powołanie na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii w K. Nadto K. D. zwróciła uwagę na okoliczność, że Rada, przywołując § 30 cytowanego Kodeksu Etyki, pominęła jego pełną treść. Wskazała na jego wykładnię, dokonaną przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w decyzji z dnia [...] kwietnia 2010 r. Z jej uzasadnienia wynika, m.in. że otwarcie kancelarii w budynku, w którym istnieje już inna kancelaria notarialna nie narusza zasad antykonkurencyjnych. Z kolei Regulamin wewnętrznego urzędowania kancelarii notarialnej, przyjęty uchwałą Krajowej Rady Notarialnej z dnia [...] listopada 1991 r., wprowadził bardzo klarowne zasady oznaczania kancelarii. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której mogłoby dojść do pomylenia kancelarii notarialnych znajdujących się w tym samym budynku. Niezależnie od powyższej argumentacji wnioskodawczyni zaznaczyła, że dyskusyjna jest kwestia czy do jej osoby można stosować zasady etyki zawodowej wobec brzmienia § 5 Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00