Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 października 2015 r., sygn. III SA/Wa 3209/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2015 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za listopad 2013 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] sierpnia 2014 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej (dalej "Minister"), utrzymał w mocy decyzję Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dnia [...] maja 2014 r. określającą wysokość zobowiązań J. K. (dalej: "Skarżący") prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą J. z tytułu wpłat na Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w związku z nieterminowym przekazaniem środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz niezgodnym z ustawą wykorzystaniem środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych za listopad 2013 r. w łącznej kwocie 88 643,00 zł.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Minister nie podzielił zarzutów Skarżącego w przedmiocie naruszenia przepisów art. 21 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 68 § 1 oraz art. 70 § 1 w zw. z art. 208 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej: "O.p.") przez brak umorzenia postępowania, co do obowiązków wpłat, które w chwili wydawania zaskarżonej decyzji były przedawnione. Minister podkreślił, iż obowiązek wpłaty na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (dalej "z.f.r.o.n.") środków funduszu rehabilitacji, określony w art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r., nr 127, poz. 721 z późn. zm., dalej: "ustawa o rehabilitacji") nie ulega przedawnieniu, ponieważ nie został wymieniony w art. 49 ust. 1 tej ustawy, co oznacza, że obowiązek tych wpłat pozostaje poza zakresem stosowania przepisów Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00