Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 22 października 2015 r., sygn. II SA/Sz 224/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 października 2015 r. sprawy ze skargi D. B. i M. B. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w G. postanowieniem z dnia [...]r. Nr [...] na podstawie art. 57 ust. 7, art. 59f ust. 1, 2 , 3, art. 59 g ust. 1, 2, 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze. zm.) oraz art. 123 Kpa - nałożył na D. i M. B. karę z tytułu przystąpienia do użytkowania rozbudowanej części budynku pensjonatu "[...]" położonego przy ul. [...], na terenie działki oznaczonej nr ew. [...], bez pozwolenia na użytkowanie w wys. [...] zł.

W uzasadnieniu postanowienia organ I instancji podał, że w dniu [...]r. inspektorzy przeprowadzili kontrolę rozbudowanej części ww. budynku pensjonatu "[...]" w R. W jej trakcie stwierdzono użytkowanie pomieszczenia recepcji, w którym przebywała recepcjonistka, użytkowanie większości pokoi, w których przebywali wczasowicze. Według oświadczeń ludzi przebywających w budynku, przebywali oni na wczasach i na czas pobytu byli zakwaterowani w budynku.

W oględzinach nie uczestniczyli inwestorzy D. i M. B., pomimo prawidłowego ich powiadomienia o miejscu i czasie przeprowadzenia kontroli budynku pensjonatowego. Szczegółowy opis budynku oraz dowody jego użytkowania udokumentowano w protokole oględzin i na fotografiach załączonych do akt sprawy. Zgodnie z art. 57 ust. 7 ustawy Prawo budowlane, w przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego z naruszeniem art. 54 i 55 wyżej cytowanej ustawy, właściwy organ wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego. Wysokość kary ustala się jako dziesięciokrotność iloczynu stawki opłaty s, współczynnika kategorii obiektu budowlanego k, współczynnika wielkości obiektu w. W rozpatrywanym przypadku stawka opłaty wynosi s- 500 zł, współczynnika kategorii obiektu k-15 ( budynek pensjonatowy), współczynnik wielkości obiektu w - 1,5, co daje łączną kwotę 10 x 500 x 15 x 1,5 = 112.500.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00