Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 28 października 2015 r., sygn. II SA/Rz 561/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Paweł Zaborniak Sędziowie NSA Małgorzata Wolska WSA Elżbieta Mazur - Selwa /spr./ Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2015 r. sprawy ze skargi Z. K. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Z. K. jest decyzja [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (dalej PWIS) z [...] marca 2015 r. nr [...], o braku podstaw do stwierdzenia u Z. K. choroby zawodowej.

Postępowanie w sprawie podejrzenia choroby zawodowej u Z. K. prowadzone było na wniosek Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy [...] z 14 czerwca 2011 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny [...] (dalej PPIS) po rozpatrzeniu zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej decyzją z [...] października 2014 r., nr [...], znak [...], nie stwierdził u Z. K. choroby zawodowej w postaci - przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy pod postacią przewlekłego zapalenia nadkłykcia kości ramiennej, wymienionej w poz. 19 pkt 5 wykazu chorób określone w załączniku do rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1367; zwane dalej rozporządzeniem). W uzasadnieniu organ przedstawił przebieg pracy zawodowej strony, szczegółowo opisując okres pracy w ostatnim zakładzie pracy tj. A. Sp. z. o. o. oddział [...]. Wskazał, że Z. K. w okresie od 11 sierpnia 1989 r. do 8 marca 2010 r. pracowała w tej samej głównej hali produkcyjnej na stanowisku montera, zmianie zaś uległa tylko nazwa zakładu w którym pracowała. Poradnia Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy wydała orzeczenie lekarskie z 23 sierpnia 2013 r. nr [...] o braku podstaw do rozpoznania u Z. K. choroby zawodowej. Na skutek wniosku o ponowne przeprowadzenie badania przez jednostkę orzeczniczą II stopnia - Instytut Medycyny Pracy [...] w dniu 20 grudnia 2013 r. wydał orzeczenie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Odpowiadając na pisma Z. K. i przedkładane przez nią nowe dowody na podejrzenie choroby zawodowej - Instytut Medycyny Pracy w szczególności w piśmie z 24 czerwca 2014 r. wyjaśnił, że orzeczenie lekarskie zostało wydane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a w piśmie z 25 sierpnia 2014 r. - utrzymał swoje stanowisko w sprawie podejrzenia choroby zawodowej. PPIS działając na podstawie dokonanej oceny narażenia zawodowego oraz orzeczeń lekarskich o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej, uznał, że zachodzą przesłanki do wydania decyzji o braku podstaw do stwierdzenia u Z. K. choroby zawodowej wymienionej w poz. 19/5 wykazu chorób w załączniku do rozporządzenia. Organ uznał, że nie zostały spełnione warunki określone w art. 235¹ ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), niezbędne do uznania choroby zawodowej wymienionej w wykazie chorób zawodowych. Ww. jednostki orzecznicze na podstawie badań i konsultacji specjalistycznych nie rozpoznały u Z. K. przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy - przewlekłego zapalenia nadkłykcia kości ramiennej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00