Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 października 2015 r., sygn. III SA/Gl 1406/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Protokolant St. sekretarz sądowy Anna Wandoch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 października 2015 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" S. A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.
Uzasadnienie
1. Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. (dalej: organ II instancji, organ odwoławczy) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. (dalej: organ I instancji) z dnia [...] r. nr [...] określającą "A" S.A. (dalej określanej skrótowo spółka, skarżąca) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za luty 2008 r. w kwocie [...] zł.
2.1. W uzasadnieniu ustalił, że podczas kontroli podatkowej przeprowadzonej w spółce w zakresie zasadności zwolnień z podatku akcyzowego za okres od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2008 r. stwierdzono, że 11 stycznia 2008 r. strona nabyła wewnątrzwspólnotowo wyrób akcyzowy zharmonizowany - olej smarowy klasyfikowany do kodu CN: 2710 1999 i nie dokonała zapłaty akcyzy na terytorium kraju. Nabyty przez spółkę olej smarowy nie był przeznaczony na cele opałowe lub napędowe, gdyż spółka wykorzystywała go do produkcji śrub oraz jako materiał zmniejszający tarcie w maszynach typu tłoczarki, walcarki oraz przy produkcji skrawaniem.
W następstwie tych ustaleń organ I instancji decyzją z [...] r. określił skarżącej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za luty 2008 r. w kwocie [...] zł - powstałego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego towaru akcyzowego zharmonizowanego (oleju smarowego).
2.2. W odwołaniu strona, wnosząc o uchylenie decyzji w całości i umorzenie postępowania w sprawie, zarzuciła organowi naruszenie przepisów prawa materialnego i procesowego poprzez naruszenie: