ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 23 kwietnia 2004 r.
w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania
(Dz.U. z 2004 r., Nr 181, poz. 1876; Dz.U. z 2004 r., Nr 248, poz. 2493; Dz.U. z 2005 r., Nr 96, poz. 813;ostatnia zmiana: Dz.U. z 2005 r., Nr 132, poz. 1114)
Na podstawie art. 26 ust. 4 i art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) importowane wyroby akcyzowe zharmonizowane objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, zwanej dalej „ustawą”, oraz szczegółowy sposób stosowania i dokumentowania procedury zawieszenia poboru akcyzy;
2) inne, niż określone w art. 28 ust. 1 ustawy, przypadki, w których następuje zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy, sposób dokumentowania i terminy uzyskania potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz szczegółowe warunki i tryb zwrotu akcyzy w przypadku otrzymania potwierdzenia odbioru po upływie wyznaczonego terminu.
Rozdział 2
Szczegółowy sposób stosowania i dokumentowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy przemieszczeniu wyrobów akcyzowych na terytorium kraju i między państwami członkowskimi Wspólnoty Europejskiej
§ 2.[Wyłączenie procedury zawieszenia poboru akcyzy] Nie stosuje się procedury zawieszenia poboru akcyzy w przypadku produkcji lub przetwarzania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, od których została zapłacona akcyza, jeżeli kwota należnej akcyzy jest równa lub niższa od kwoty uprzednio zapłaconej akcyzy.
§ 2a.[Wyroby zużywane do innych celów niż napędowe] 1. Nie stosuje się procedury zawieszenia poboru akcyzy w odniesieniu do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych określonych w załączniku do rozporządzenia, w przypadku gdy są zużywane do innych celów niż napędowe, opałowe lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 2b ust. 1.
2. W przypadku wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w ust. 1, produkowanych i przemieszczanych na terytorium kraju, do których stosuje się stawkę podatku akcyzowego inną niż stawka 0, z wyjątkiem wyrobów oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.32 i kodem CN 2713, nie stosuje się ust. 1.
§ 2b.[Nabycie wewnątrzwspólnotowe] 1. W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, do których w państwie nabycia nie stosuje się procedury zawieszenia poboru akcyzy i do których stosuje się na terytorium kraju stawkę podatku akcyzowego inną niż stawka 0, ich przemieszczenie na terytorium kraju i wprowadzenie do składu podatkowego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy odbywa się z zastosowaniem dokumentów handlowych.
2. W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego, o którym mowa w ust. 1, wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, do których stosuje się stawkę podatku akcyzowego inną niż stawka 0, nabywający przed wprowadzeniem tych wyrobów na terytorium kraju dokonuje zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym, określonego na podstawie odrębnych przepisów.
3. Dostawa wewnątrzwspólnotowa wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w § 2a ust. 2, odbywa się z zastosowaniem uproszczonego dokumentu towarzyszącego.
§ 3.[Przemieszczanie wyrobów akcyzowych] 1. Przemieszczanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, niezależnie od zastosowanych środków transportu, odbywa się na podstawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego, o którym mowa w przepisach dotyczących dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
2. W przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na terytorium kraju, w administracyjnym dokumencie towarzyszącym nie wypełnia się rubryk 12-14.
2a. W przypadku przemieszczania na terytorium kraju wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, w administracyjnym dokumencie towarzyszącym nie wypełnia się rubryki 4.
3. Przemieszczanie w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, odbywa się na podstawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego.
4. W przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w poz. 1-3, 12, 26 i 27 załącznika nr 2 do ustawy, zwolnionych od akcyzy lub objętych stawką zerową, nie stosuje się przepisów, o których mowa w ust. 1.
§ 4.[Przedstawienie zamówienia] W przypadku wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, procedura zawieszenia poboru akcyzy może być zastosowana jedynie po przedstawieniu prowadzącemu skład podatkowy zamówienia potwierdzonego przez właściwego naczelnika urzędu celnego lub oświadczenia o przeznaczeniu wyrobów, stwierdzającego cel zużycia wyrobów, o którym mowa w przepisach dotyczących zwolnień od akcyzy.
§ 4a.[Wniosek o wydanie zaświadczenia] Podmiot występujący do właściwego naczelnika urzędu celnego o wydanie zaświadczenia, o którym mowa w art. 27 ust. 3 ustawy, potwierdzającego zamówienie na odbiór wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, może złożyć wniosek o wydanie takiego zaświadczenia w odniesieniu do planowanych zamówień, na okres nie dłuższy niż miesiąc.
§ 5.[Wyprowadzenie wyrobów ze składu celnego] 1. Procedura zawieszenia poboru akcyzy może być również zastosowana, po uzyskaniu zgody właściwego naczelnika urzędu celnego, w przypadku wyprowadzenia wyrobów zharmonizowanych ze składu podatkowego w celu:
1) przeprowadzenia badań naukowych lub analiz;
2) skażenia środkiem skażającym;
3) w innym uzasadnionym celu.
2. Właściwy naczelnik urzędu celnego może określić, w drodze decyzji, warunki i sposób postępowania w stosunku do wyprowadzanych wyrobów.
§ 6.[Dostarczanie wyrobów akcyzowych] Wyroby akcyzowe zharmonizowane, przemieszczane na terytorium kraju pomiędzy składami podatkowymi, nie mogą być dostarczone do innego miejsca niż wskazane w dokumencie towarzyszącym, bez dokonania zmiany, o której mowa w § 7.
§ 7.[Wprowadzenie zmian w dokumencie] 1. W przypadku zmiany miejsca przeznaczenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, tylko prowadzący skład podatkowy, który wystawił administracyjny dokument towarzyszący, może wprowadzić zmiany w tym dokumencie, wskazując nowego odbiorcę lub nowe miejsce przeznaczenia. Informacja o zmianach jest przekazywana przez prowadzącego skład podatkowy właściwemu naczelnikowi urzędu celnego.
2. Przekazanie informacji następuje w dniu dokonania zmiany miejsca przeznaczenia w administracyjnym dokumencie towarzyszącym, przez przesłanie faksem karty 2 tego dokumentu.
§ 8.[Odesłanie wyrobów akcyzowych] 1. W przypadku dostarczenia do składu podatkowego na terytorium kraju wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, innych niż zamówione, prowadzący skład podatkowy może odesłać je do wysyłającego za jego zgodą, wyłącznie w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.
2. Odesłanie, o którym mowa w ust. 1, odbywa się na podstawie nowego administracyjnego dokumentu towarzyszącego, do którego dołącza się kartę 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, na podstawie którego wyroby akcyzowe zharmonizowane zostały błędnie przekazane do składu podatkowego.
§ 9.[Zawiadomienie o naruszeniu procedury] W przypadku nieotrzymania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, prowadzący skład podatkowy odbierający wyroby na terytorium kraju lub podmiot upoważniony do nabywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przesyłając faksem odpowiednią informację, zawiadamia niezwłocznie właściwego naczelnika urzędu celnego oraz prowadzącego skład podatkowy, z którego wyroby akcyzowe zostały wysłane, o naruszeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy.
§ 10.[Adnotacja] W przypadku stwierdzenia niedoborów wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez prowadzącego skład podatkowy odbierający wyroby na terytorium kraju lub podmiot, o którym mowa w § 9, składa on adnotację na administracyjnym dokumencie towarzyszącym zgodnie z instrukcją wypełniania tego dokumentu, określoną w przepisach dotyczących dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
§ 11.[Stwierdzenie nadwyżki wyrobów akcyzowych] 1. W przypadku stwierdzenia nadwyżki wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez prowadzącego skład podatkowy odbierający wyroby na terytorium kraju lub podmiot, o którym mowa w § 9, niezwłocznie informuje on prowadzącego skład podatkowy, z którego wyroby zostały wysłane, oraz składa adnotację na administracyjnym dokumencie towarzyszącym, zgodnie z instrukcją wypełniania dokumentu, określoną w przepisach dotyczących dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
2. Prowadzący skład podatkowy może odesłać nadwyżkę wyrobów akcyzowych zharmonizowanych wyłącznie w procedurze zawieszenia poboru akcyzy; przepis § 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 12.[Przemieszczanie wyrobów akcyzowych] W przypadku przemieszczania między państwami członkowskimi Wspólnoty Europejskiej, zwanymi dalej „państwami członkowskimi”, wyrobów akcyzowych zharmonizowanych stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 1 i § 5-11.
Rozdział 3
Szczegółowy sposób stosowania i dokumentowania procedury zawieszenia poboru akcyzy w eksporcie i imporcie
§ 13.[Eksport ze składu podatkowego] 1. W przypadku eksportu ze składu podatkowego połączonego z przewozem przez terytorium Wspólnoty Europejskiej w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, w administracyjnym dokumencie towarzyszącym jako miejsce przeznaczenia należy podać graniczny urząd celny państwa członkowskiego, z którego wyroby akcyzowe zharmonizowane zostaną wyprowadzone poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej.
2. W przypadku gdy eksportowane wyroby akcyzowe zharmonizowane są przemieszczane ze składu podatkowego na terytorium kraju do polskiego granicznego urzędu celnego, administracyjny dokument towarzyszący jest wypełniany w sposób, o którym mowa w § 3 ust. 2.
§ 14.[Potwierdzenie eksportu] Polski graniczny urząd celny potwierdza eksport na karcie 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego. Karta 2 pozostaje u naczelnika granicznego urzędu celnego, karta 3 jest przekazywana wysyłającemu wyroby akcyzowe zharmonizowane, a karta 4 - właściwemu dla wysyłającego wyroby akcyzowe zharmonizowane naczelnikowi urzędu celnego, w terminie 7 dni, licząc od dnia potwierdzenia eksportu.
§ 14a.[Czynności podejmowane w przypadku nieotrzymania karty] W przypadku nieotrzymania karty 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego przez właściwego dla wysyłającego wyroby akcyzowe zharmonizowane naczelnika urzędu celnego, w terminie miesiąca od dnia wysłania tych wyrobów, właściwy dla wysyłającego naczelnik urzędu celnego w ciągu 3 dni zawiadamia właściwego naczelnika polskiego granicznego urzędu celnego o nieotrzymaniu karty 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego.
§ 15.[Zawieszenie akcyzy] W przypadku gdy wyroby akcyzowe zharmonizowane są:
1) wprowadzane do obszaru wolnocłowego bądź składu wolnocłowego lub
2) wysyłane do państw członkowskich przez terytorium państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) lub do państwa EFTA, w ramach wewnątrzwspólnotowej procedury tranzytu, lub
3) wysyłane do państw członkowskich przez terytorium jednego lub większej liczby państw trzecich spoza państw EFTA na podstawie karnetu TIR, o którym mowa w Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetu TIR (Konwencja TIR), sporządzonej w Genewie dnia 14 listopada 1975 r. (Dz. U. z 1984 r. Nr 17, poz. 76 oraz z 2000 r. Nr 40, poz. 476 i Nr 43, poz. 494), lub karnetu A.T.A., o którym mowa w Konwencji celnej w sprawie karnetu A.T.A. dla odprawy warunkowej towarów (Konwencja A.T.A.), sporządzonej w Brukseli dnia 6 grudnia 1961 r. (Dz. U. z 1969 r. Nr 30, poz. 242 oraz z 1998 r. Nr 14, poz. 61)
- uznaje się, iż akcyza od tych wyrobów została zawieszona; w tych przypadkach stosuje się dokumenty określone w przepisach prawa celnego.
§ 16.[Przemieszczanie wyrobów akcyzowych] 1. Wyroby akcyzowe zharmonizowane są przemieszczane ze składu podatkowego do składów wolnocłowych i wolnych obszarów celnych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na podstawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego, o którym mowa w przepisach dotyczących dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
2. Prowadzący składy wolnocłowe i wolne obszary celne zwracają prowadzącemu skład podatkowy kartę 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego w terminie 14 dni od dnia otrzymania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
§ 17.[Wyroby akcyzowe objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy] 1. Do importowanych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, które mogą być objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, należą:
1) gaz płynny- propan, butan, mieszaniny propanu-butanu;
2) benzyny specjalne - oznaczone symbolem PKWiU 23.20.13.00.2 i kodem CN 2710 11 21, 2710 11 25;
3) [1] wyroby akcyzowe, o których mowa w § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 97, poz. 966, z późm. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego”.
2. Importowane wyroby akcyzowe zharmonizowane, o których mowa w ust. 1, mogą zostać wprowadzone do składu podatkowego i objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy na wniosek podatnika, tylko po uprzednim objęciu procedurą dopuszczenia do obrotu i zapłaceniu należności celnych przywozowych oraz podatku od towarów i usług.
3. Prowadzący skład podatkowy, dokonując zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu, może złożyć wniosek o objęcie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w ust. 1, procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wskazując rodzaj i wysokość zabezpieczenia akcyzowego; do wniosku dołącza się zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego.
4. Wyroby akcyzowe zharmonizowane dopuszczone do obrotu i objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy przemieszcza się niezwłocznie do składu podatkowego, wraz z kartą 8 dokumentu SAD, zawierającą w polu 37 stosowny kod informujący o zawieszeniu akcyzy, zgodnie z instrukcją wypełniania dokumentu SAD.
§ 18.[Świadectwo zwolnienia z akcyzy] Procedura zawieszenia poboru akcyzy może być zastosowana w przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych wraz ze świadectwem zwolnienia z akcyzy, o którym mowa w rozporządzeniu nr 31/96 z dnia 10 stycznia 1996 r. w sprawie świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz. Urz. WE L 8 z 11.01.1996).
Rozdział 4
Inne przypadki zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy
§ 19.[Zakończenie procedury] Procedura zawieszenia poboru akcyzy, w przypadku wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy, zostaje zakończona w momencie zwrotu administracyjnego dokumentu towarzyszącego z potwierdzeniem odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez nabywcę upoważnionego do nabycia zwolnionych od akcyzy wyrobów.
§ 20.[Zakończenie procedury przy przemieszczaniu na terytorium kraju] 1. Zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy przy przemieszczaniu na terytorium kraju następuje przez zapłacenie należnej akcyzy, jeżeli prowadzący skład podatkowy nie przedstawi w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia wysyłki ze składu podatkowego, karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego z potwierdzeniem odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
1a. Zapłata akcyzy następuje dnia następnego po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli eksportowane wyroby akcyzowe zharmonizowane są przemieszczane ze składu podatkowego na terytorium kraju do polskiego granicznego urzędu celnego.
§ 21.[Zakończenie procedury przy przemieszczaniu wewnątrzwspólnotowym] 1. Zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy przy przemieszczaniu wewnątrzwspólnotowym następuje przez zapłacenie należnej akcyzy, jeżeli prowadzący skład podatkowy nie przedstawi w terminie czterech miesięcy, licząc od dnia wysyłki ze składu podatkowego na terytorium kraju, karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego z potwierdzeniem odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
1a. Zapłata akcyzy następuje dnia następnego po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli eksportowane wyroby akcyzowe zharmonizowane są przemieszczane przez terytorium Wspólnoty Europejskiej w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do granicznego urzędu celnego państwa członkowskiego.
§ 22.[Naruszenie procedury] W przypadku naruszenia procedury zawieszenia poboru akcyzy, podatek akcyzowy jest należny w państwie członkowskim, na terytorium którego doszło do tego naruszenia, i obliczany jest z zastosowaniem stawek podatku akcyzowego, obowiązujących w danym państwie.
§ 23.[Terminy] 1. Zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje z upływem terminu ważności:
1) zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego;
2) zabezpieczenia.
2. Wyroby akcyzowe zharmonizowane powinny być wyprowadzone ze składu podatkowego na 30 dni przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1.
§ 24.[Załadowanie wyrobów akcyzowych na pokład statku lub samolotu] Zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w chwili załadowania na pokład statku lub samolotu, wykonującego rejsy pomiędzy dwoma portami na terytorium Wspólnoty Europejskiej bez postoju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przeznaczonych do sprzedaży na ich pokładach w innym celu niż do bezpośredniej konsumpcji.
§ 24a.[Zawieszenie poboru akcyzy wyrobów zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie] W przypadku wyrobów akcyzowych zharmonizowanych dostarczanych na terytorium kraju do podmiotów uprawnionych do nabywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w chwili ich zużycia zgodnie z przeznaczeniem, z zastrzeżeniem § 24b-24m.
§ 24b.[Alkohol etylowy] W przypadku alkoholu etylowego, objętego procedurą zawieszenia poboru akcyzy, dodanego w procesie produkcyjnym do wyrobów określonych w art. 68-71 ustawy, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje z chwilą jego zużycia w składzie podatkowym w tym procesie.
§ 24c.[Paliwa] [2] W przypadku zwolnienia wyrobów, o których mowa w § 7 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje:
1) z chwilą wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do uprawnionego nabywcy, o którym mowa w § 7 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego,
2) w przypadku wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do podmiotu dokonującego ich odsprzedaży, o którym mowa w § 7 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zgodnie z § 19
- przy spełnieniu warunków, o których mowa w § 7 ust. 4 i 6 - 10 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.
§ 24d.[Oleje napędowe i oleje opałowe wykorzystywane do celów żeglugi] W przypadku zwolnienia wyrobów, o których mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje:
1) z chwilą wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do uprawnionego nabywcy, o którym mowa w § 8 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego,
2) w przypadku wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do podmiotu dokonującego ich odsprzedaży, o którym mowa w § 8 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zgodnie z § 19,
3) (uchylony).
§ 24e.[Ciężki olej opałowy] W przypadku zwolnienia wyrobów, o których mowa w § 10 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje:
1) z chwilą wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do uprawnionego nabywcy, o którym mowa w § 10 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego,
2) w przypadku wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do podmiotu dokonującego ich odsprzedaży, o którym mowa w § 10 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zgodnie z § 19,
3) (uchylony).
§ 24f.[Oleje smarowe i napędowe] W przypadku zwolnienia wyrobów, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 5 i 6 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje:
1) z chwilą wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do podmiotu, o którym mowa w § 13 ust. 2b pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego,
2) w przypadku wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do podmiotu dokonującego ich odsprzedaży, o którym mowa w § 13 ust. 2b pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zgodnie z § 19,
3) (uchylony).
§ 24g.[Gaz płynny] W przypadku zwolnienia wyrobów, o których mowa w § 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje:
1) z chwilą wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do podmiotu, o którym mowa w § 15 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego,
2) w przypadku wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do podmiotu dokonującego ich odsprzedaży, o którym mowa w § 15 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, bezpośrednio podmiotom, o których mowa w § 15 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zgodnie z § 19,
3) [3] (uchylony)
- przy spełnieniu warunków określonych w § 15 ust. 2-8 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.
§ 24h.[Benzyny specjalne] W przypadku zwolnienia wyrobów, o których mowa w § 16 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje:
1) z chwilą wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do uprawnionego nabywcy, o którym mowa w § 16 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego,
2) w przypadku wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do podmiotu dokonującego ich odsprzedaży, o którym mowa w § 16 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zgodnie z § 19,
3) (uchylony).
§ 24i.[Alkohol skażony] W przypadku wyrobu, o którym mowa w § 18 ust. 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w przypadku wyprowadzenia tego wyrobu ze składu podatkowego do podmiotu uprawnionego do zwolnienia.
§ 24j.[Alkohol i wyroby tytoniowe do bezpośredniej konsumpcji] W przypadku wyrobów, o których mowa w § 22c ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w przypadku wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do nabywcy, o którym mowa w § 22c ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.
§ 24k.[Pozostałe wyroby] W przypadku wyrobów akcyzowych zharmonizowanych określonych w poz. 6 pkt 3-8, poz. 7 pkt 1-4 załącznika nr 2 do ustawy oraz wyrobu akcyzowego oznaczonego symbolem PKWiU 24.14.11-20 i kodem CN 2901 10 zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje z chwilą:
1) wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do podmiotu uprawnionego do zwolnienia lub do uprawnionego nabywcy lub
2) ich zużycia do celów napędowych, opałowych lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych w składzie podatkowym.
§ 24l.[Zakończenie procedury zawieszania poboru akcyzy] W przypadku zwolnienia wyrobów, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy, zgodnie z § 11 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje:
1) z chwilą wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do uprawnionego nabywcy, o którym mowa w § 11 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego,
2) w przypadku wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do podmiotu dokonującego ich odsprzedaży, o którym mowa w § 11 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zgodnie z § 19
- przy spełnieniu warunków, o których mowa w § 11 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.
§ 24m.[Wyroby nieobjęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy] W przypadku zwolnienia wyrobów, o których mowa w § 14 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje:
1) z chwilą wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do uprawnionego nabywcy, o którym mowa w § 14 ust. 2a pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego,
2) w przypadku wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do podmiotu dokonującego ich odsprzedaży, o którym mowa w § 14 ust. 2a pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zgodnie z § 19
- przy spełnieniu warunków, o których mowa w § 14 ust. 2-4 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.
Rozdział 5
Szczegółowe warunki i tryb zwrotu akcyzy
§ 25.[Wniosek] 1. W przypadku gdy prowadzący skład podatkowy otrzyma potwierdzenie odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych i potwierdzenie zapłaty akcyzy w innym państwie członkowskim, po upływie czterech miesięcy od dnia wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego, może zwrócić się z pisemnym wnioskiem o zwrot zapłaconego podatku.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, prowadzący skład podatkowy składa do właściwego naczelnika urzędu celnego.
3. Wniosek może być złożony w terminie trzech lat od dnia wyprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego.
4. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1) dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju po upływie czterech miesięcy od wyprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego;
2) kartę 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, a jeżeli przedstawienie tej karty jest niemożliwe ze względu na jej zniszczenie lub zaginięcie, kopię karty 2 lub 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, potwierdzoną przez właściwe dla odbiorcy władze celne lub podatkowe;
3) potwierdzenie zapłaty akcyzy w innym państwie członkowskim.
5. W przypadku zaginięcia lub zniszczenia kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, jako dowód potwierdzający zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy mogą być wykorzystane duplikaty kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, zgodnie z warunkami określonymi w ust. 6 i 7.
6. Na wniosek prowadzącego skład podatkowy, właściwy naczelnik urzędu celnego po sprawdzeniu zgodności danych zawartych w duplikatach kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego z danymi zawartymi w karcie 0 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, w terminie 7 dni opieczętowuje urzędowymi pieczęciami duplikaty kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego i nadaje tym duplikatom numer rejestracyjny, zgodny z numerem karty 0 administracyjnego dokumentu towarzyszącego.
7.Duplikaty kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego muszą zawierać wyraz DUPLIKAT.
§ 25a.[Zaginięcie kart w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową] 1. W przypadku zaginięcia lub zniszczenia kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w § 2a ust. 2, do których stosuje się stawkę 0, oraz wyrobów oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.32 i kodem CN 2713, jako dowód potwierdzający zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy może być wykorzystany dokument handlowy z potwierdzeniem przez odbiorcę odbioru tych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jako dowód potwierdzający zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy mogą być również wykorzystane duplikaty kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, zgodnie z § 25 ust. 6 i 7.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się w przypadku, gdy wysyłka wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy nastąpiła w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 19 sierpnia 2004 r.
§ 25b.[Zapłata akcyzy] 1. W przypadku gdy prowadzący skład podatkowy dokona zapłaty akcyzy w wyniku zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy w trybie § 20 ust. 1 i otrzyma, po upływie dwóch miesięcy od dnia wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego, potwierdzenie odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terytorium kraju, może zwrócić się z pisemnym wnioskiem o zwrot zapłaconego podatku.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio § 25 ust. 2-7.
§ 25c.[Zaginięcie kart w związku z przemieszczaniem na terytorium kraju] 1. W przypadku zaginięcia lub zniszczenia kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego w związku z przemieszczaniem na terytorium kraju wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w § 2a ust. 2, do których stosuje się stawkę 0, oraz wyrobów oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.32 i kodem CN 2713, jako dowód potwierdzający zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy mogą być wykorzystane duplikaty kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, zgodnie z § 25 ust. 6 i 7.
2. Przepis ust. 1 stosuje się w przypadku, gdy wysyłka wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy nastąpiła w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 19 sierpnia 2004 r.
§ 26.[Zwrot dokumentów] 1. Właściwy naczelnik urzędu celnego, uwzględniając wniosek o zwrot akcyzy, jest obowiązany ostemplować pieczęcią urzędu oraz przedziurkować każdy dokument potwierdzający odbiór wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
2. Po dokonaniu zwrotu akcyzy, właściwy naczelnik urzędu celnego niezwłocznie zwraca uprawnionemu podmiotowi ostemplowane oraz przedziurkowane dokumenty potwierdzające odbiór wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz pozostałe dokumenty dołączone do wniosku.
§ 27.[Przepisy przejściowe] Wyroby akcyzowe zharmonizowane, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia znajdują się w posiadaniu podmiotu, który otrzymał zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, i w stosunku do których nie powstał obowiązek podatkowy, mogą zostać objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, pod warunkiem ich zaewidencjonowania przez ten podmiot, w dniu 1 maja 2004 r., zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencji, zawartymi w przepisach dotyczących dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
§ 28.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).
WYKAZ WYROBÓW AKCYZOWYCH ZHARMONIZOWANYCH, DO KTÓRYCH NIE STOSUJE SIĘ PROCEDURY ZAWIESZENIA POBORU AKCYZY
Poz. | Symbol PKWiU | Nazwa wyrobu (grupy wyrobów) | Kod CN | Nazwa wyrobu (grupy wyrobów) |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | 11.10.10 | Ropa naftowa i oleje z minerałów bitumicznych | 2709 00 | Oleje ropy naftowej i oleje otrzymane z minerałów bitumicznych, surowe |
2 | 11.10.20 | Gaz ziemny, skroplony lub w stanie gazowym | 2711 11 00 | Gaz ziemny skroplony |
3 | 23.10.20 | Smoła destylowana z węgla, lignitu lub torfu i inne smoły mineralne | 2706 00 00 | Smoła destylowana z węgla, węgla brunatnego lub z torfu oraz pozostałe smoły mineralne, nawet odwodnione lub częściowo destylowane, włącznie ze smołami odzyskanymi |
4 | 23.20.18 | Oleje smarowe otrzymane z ropy naftowej produkty przerobu z ciężkich frakcji, gdzie indziej niesklasyfikowane, inne niż te z pozycji PKWiU 23.20. | ex2710 19 | Oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych (inne niż surowe) oraz preparaty gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70 % masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów, inne niż oleje odpadowe, pozostałe, wyłącznie: |
2710 19 71 | 1) oleje smarowe; pozostałe oleje, do przeprowadzania procesu specyficznego | |||
2710 19 75 | 2) do przeprowadzania przemian chemicznych w innym procesie niż wymieniony w podpozycji 2710 19 71 | |||
2710 19 81 | 3) do innych celów oleje silnikowe, smarowe oleje sprężarkowe, smarowe oleje turbinowe | |||
2710 19 83 | 4) płyny hydrauliczne | |||
2710 19 85 | 5) oleje białe, parafina ciekła | |||
2710 19 87 | 6) oleje przekładniowe i oleje reduktorowe | |||
2710 19 91 | 7) mieszanki do obróbki metali, oleje do smarowania form, oleje antykorozyjne | |||
2710 19 93 | 8) oleje izolacyjne | |||
2710 19 99 | 9) pozostałe oleje smarowe oraz pozostałe oleje | |||
5 | 23.20.18-09.1 | Oleje odpadowe - przepracowane | 2710 91 00 | Oleje odpadowe, zawierające polichlorowane bifenyle (PCB), polichlorowane terfenyle (PCT) lub polibromowane bifenyle (PBB) |
2710 99 00 | Pozostałe | |||
6 | 23.20.22-00.90 | Gazy węglowodorowe z ropy naftowej, | 2711 29 00 | Gazy ziemne i pozostałe węglowodory gazowe, pozostałe |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
7 | 23.20.31 | Wazelina, parafina, woski pochodzenia naftowego i pozostałe woski | ex2712 | Wazelina; parafina, wosk mikrokrystaliczny, gacz parafinowy, ozokeryt, wosk montanowy, wosk torfowy, inne woski mineralne i podobne produkty otrzymywane w drodze syntezy lub innych procesów, nawet barwione, wyłącznie: |
2712 10 | 1) wazelina | |||
2712 90 33 | 4) pozostałe - do przeprowadzania przemian chemicznych w innym procesie niż wymieniony w podpozycji 2712 90 31 | |||
2712 90 39 | 5) pozostałe - do innych celów | |||
8 | 23.20.32 | Koks naftowy; bitum naftowy; inne pozostałości olejów z ropy naftowej | 2713 | Koks naftowy, bitumy naftowe oraz inne pozostałości olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych |
9 | 24.14.11-30.00 | Etylen o czystości 95 % obj. i większej | 2901 21 | Etylen |
10 | 24.14.11-40.00 | Propen (Propylen) o czystości 90 % obj. i większej | 2901 22 | Propen (propylen) |
11 | 24.14.11-50 | Buten (butylen) oraz jego izomery, czyste | 2901 23 | Buten (butylen) oraz jego izomery |
12 | 24.14.11-65.00 | Butadien-1,3 | 2901 24 | Butadien-1,3 i izopren |
13 | 24.14.11-90 | Węglowodory acykliczne nienasycone pozostałe | 2901 29 | Węglowodory alifatyczne nienasycone, pozostałe |
14 | 24.14.12-13.00 | Cykloheksan | 2902 11 00 | Cykloheksan |
15 | 24.14.12-15.3 | Związki alicykliczne jednopierścieniowe i pochodne związków alicyklicznych jednopierścieniowych (z wyjątkiem cykloheksanu) | 2902 19 80 | Węglowodory cykliczne pozostałe |
16 | 24.14.73-65 | Oleje kreozotowe | 2707 91 00 | Oleje kreozotowe |
17 | 24.14.73-67.10 | Oleje surowe lekkie | 2707 99 11 | Surowe oleje lekkie, z których 90 % lub więcej objętościowo destyluje w temperaturze do 200 °C |
18 | 24.14.73-67.20 | Oleje surowe pozostałe | 2707 99 19 | Pozostałe |
19 | 24.66.31-55.00 | Preparaty smarowe do obróbki materiałów włókienniczych o zawartości olejów z ropy naftowej w masie mniejszej niż 70 % | 3403 11 00 | Preparaty do obróbki materiałów włókienniczych, skóry wyprawionej, skór futerkowych lub innych materiałów |
20 | 24.66.31-57 | Preparaty smarowe, o zawartości olejów z ropy naftowej w masie mniejszej niż 70 %, pozostałe | 3403 19 | Pozostałe |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
21 | 24.66.32 | Preparaty przeciwstukowe; dodatki do olejów mineralnych itp. | 3811 | Środki przeciwstukowe; inhibitory utleniania, inhibitory tworzenia się żywic, dodatki zwiększające lepkość, preparaty antykorozyjne oraz inne preparaty dodawane do olejów mineralnych (włącznie z benzyną) lub do innych cieczy, stosowanych do tych samych celów co oleje mineralne |
22 | 24.66.46-70 | Alkilobenzeny mieszane, alkilonaftaleny mieszane inne niż te z pozycji PKWiU 24.14.12 lub PKWiU 24.14.73 | 3817 00 | Mieszane alkilobenzeny i mieszane alkilonaftaleny inne niż te objęte pozycją 2707 lub 2902 |
23 | 26.82.13 | Mieszanki bitumiczne oparte na naturalnym asfalcie lub naturalnym bitumie, na bitumie naftowym, smole mineralnej, paku smołowym | 2715 00 00 | Mieszanki bitumiczne oparte na naturalnym asfalcie, naturalnym bitumie, na bitumie naftowym, na smole mineralnej lub na mineralnym paku smołowym (np. masy uszczelniające bitumiczne, fluksy) |
24 | ex 15.33.25 | Owoce pozostałe zakonserwowane, zawierające w swym składzie alkohol etylowy | ex 2008 | Owoce, orzechy i inne jadalne części roślin, inaczej przetworzone lub zakonserwowane, nawet zawierające dodatek cukru lub innej substancji słodzącej lub alkoholu, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone - zawierające w swym składzie alkohol etylowy |
25 | ex 15.87.12-70 | Sosy i przetwory z sosów, zmieszane przyprawy i zmieszane przyprawy korzenne, gdzie indziej niewymienione, zawierające w swym składzie alkohol etylowy | 2103 90 30 | Gorzkie aromatyczne zaprawy o objętościowej mocy alkoholu od 44,2 do 49,2 % obj., zawierające od 1,5 do 6 % masy goryczki, przypraw i różnych składników oraz od 4 do 10 % masy cukru, w pojemnikach o objętości 0,5 litra lub mniejszej |
26 | 15.89.14-90.92 | Syropy izoglukozowe niezawierające środków aromatyzujących i barwiących, zawierające w swym składzie alkohol etylowy | 2106 90 20 | Złożone preparaty alkoholowe, inne niż na bazie substancji zapachowych, w rodzaju stosowanych do produkcji napojów |
27 | ex 24.63.10 | Olejki eteryczne, mieszaniny substancji zapachowych, zawierające w swym składzie alkohol etylowy | ex 3302 | Mieszaniny substancji zapachowych i mieszaniny (włącznie z roztworami alkoholowymi) oparte na jednej lub na wielu takich substancjach, w rodzaju stosowanych jako surowce w przemyśle; pozostałe preparaty oparte na substancjach zapachowych, w rodzaju stosowanych do produkcji napojów, zawierające w swym składzie alkohol etylowy |
28 | ex 24.51.20 | Substancje organiczne powierzchniowo czynne (poza mydłem), zawierające w swym składzie alkohol etylowy | ex 3402 | Organiczne środki powierzchniowo czynne (inne niż mydło); preparaty powierzchniowo czynne, preparaty do prania (włącznie z pomocniczymi preparatami piorącymi) oraz preparaty czyszczące, nawet niezawierające mydła, inne niż te objęte pozycją 3401, zawierające w swym składzie alkohol etylowy |
29 | ex 24.51.32 | Środki piorące i środki czyszczące, zawierające w swym składzie alkohol etylowy | ex 3402 | Organiczne środki powierzchniowo czynne (inne niż mydło); preparaty powierzchniowo czynne, preparaty do prania (włącznie z pomocniczymi preparatami piorącymi) oraz preparaty czyszczące, nawet niezawierające mydła, inne niż te objęte pozycją 3401, zawierające w swym składzie alkohol etylowy |
30 | ex 24.30.22-79 | Rozpuszczalniki i rozcieńczalniki złożone organiczne pozostałe, zawierające w swym składzie alkohol etylowy | ex 3814 00 90 | Organiczne złożone rozpuszczalniki i rozcieńczalniki, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone; gotowe zmywacze farb i lakierów - pozostałe, zawierające w swym składzie alkohol etylowy |
31 | ex 24.66.33-50 | Środki zapobiegające zamarzaniu i pozostałe płyny usuwające oblodzenie, zawierające w swym składzie alkohol etylowy | ex 3820 00 00 | Środki zapobiegające zamarzaniu i płyny przeciwoblodzeniowe, zawierające w swym składzie alkohol etylowy |
Objaśnienia:
ex - dotyczy tylko i wyłącznie danego wyrobu z danego grupowania.
[1] § 17 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz. U. Nr 132, poz. 1114). Zmiana weszła w życie 19 lipca 2005 r.
[2] § 24c w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz. U. Nr 132, poz. 1114). Zmiana weszła w życie 19 lipca 2005 r.
[3] § 24g pkt 3 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz. U. Nr 132, poz. 1114). Zmiana weszła w życie 19 lipca 2005 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00