Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 października 2015 r., sygn. I SA/Gd 775/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędziowie Sędzia NSA Alicja Stępień, Sędzia NSA Elżbieta Rischka (spr.), Protokolant Sekretarz sądowy Dorota Kotlarek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 października 2015 r. sprawy ze skargi A. B. Polska Sp. z o.o. z siedzibą w na decyzję Dyrektora Izby Celnej w z dnia 17 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 6 marca 2015 r. Dyrektor Izby Celnej działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. , poz. 749 ze zm.), art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 1 i art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania "A" Sp. z o. o. z siedzibą w W. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 27 listopada 2014 r. wymierzającej karę pieniężną w wysokości 12.000 zł, z tytułu urządzania gry na automacie APEX HOT MAGIC FRUITS nr [...] poza kasynem gry, w lokalu [...], utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Podstawą tego rozstrzygnięcia były następujące ustalenia i rozważania.
W wyniku przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego
w dniu 13 kwietnia 2011 r. kontroli przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych ustalono, że w lokalu [...], urządzane są gry na automacie APEX HOT MAGIC FRUITS nr [...]. W toku czynności kontrolnych przeprowadzono na automacie eksperyment polegający na rozegraniu gier, w którego trakcie stwierdzono, że istnieje możliwość przedłużenia gry przez wykorzystanie wygranej rzeczowej w postaci punktów kredytowych a gracz poprzez manualne włączenie gry niemające nic wspólnego ze zręcznością, nie ma wpływu na wynik gry, ponieważ zdolność percepcji i sprawności nie dają gwarancji wpłynięcia na wynik gry a gra ma charakter losowy. Stwierdzono, że przedmiotowy automat ma cechy określone w definicji automatu do gier zamieszczonej w art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.). Ustalono ponadto, że urządzającym gry była "A" Sp. z o. o. z siedzibą w W., nieposiadająca koncesji na prowadzenie kasyna gry wymaganego na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o grach hazardowych. Dodatkowo organ uzyskał ekspertyzę biegłego sądowego z oględzin zabezpieczonego automatu sporządzoną potwierdzającą losowy charakter gier na badanym automacie.