Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 października 2015 r., sygn. I SA/Gd 1265/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 21 października 2015 r. sprawy ze skargi ,,A" Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 lipca 2015 r. nr Sygn. akt [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 13 listopada 2014 roku Wójt Gminy odmówił wszczęcia postępowania podatkowego z wniosku Syndyka masy upadłości "A" sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w W. (dalej w skrócie zwanego Syndykiem), w sprawie zwolnienia z poboru podatku od nieruchomości.

Po rozpatrzeniu wniesionego przez Syndyka zażalenia, Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej w skrócie zwane Kolegium) postanowieniem z dnia 22 lipca 2015 r. utrzymało w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu wskazane zostało, że wnioskiem z dnia 27 października 2014 roku Syndyk, w oparciu o art. 22 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej zwrócił się do o zwolnienie podatnika z obowiązku opłacania (z poboru) podatku od nieruchomości, nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości W. We wniosku Syndyk wskazał, iż upadła spółka posiada już bardzo niewielkie środki, które są konieczne na dalszą likwidację mienia upadłego, czyli sprzedaż przedmiotowej nieruchomości.

Kolegium, mając na uwadze treść art. 22 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej oraz art. 6 ust. 9 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej w skrócie zwanego u.p.o.l.), stwierdziło, że w rozpoznawanej sprawie istniały podstawy do odmowy wszczęcia postępowania podatkowego, albowiem w przypadku podatku od nieruchomości, gdy podatnik jest osobą prawną, to on sam, a nie inny podmiot, zobowiązany jest złożyć deklarację i wpłacić obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości. Płatnikiem podatku jest bowiem sam podatnik, a zatem w sprawie nie znajduje zastosowania wskazywany przepis Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00