Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 września 2015 r., sygn. I SA/Wr 1142/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Kiermacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 września 2015 r. przy udziale sprawy ze skargi D. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn z tytułu darowizny pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...].12.2014 r. (nr [...]) Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. ustalił obdarowanej D.M. zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn z tytułu umowy darowizny pieniężnej, zawartej z darczyńcą T.M.

W uzasadnieniu organ stwierdził, że w toku czynności sprawdzających prowadzonych w stosunku do D.M. w związku z brakiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za lata 2006-2009, strona (w piśmie z dnia 7.12.2012 r.) powołała się na darowiznę kwoty 122.830,57 zł od matki T.M., a następnie przedłożyła (w dniu 2.04.2013 r.) pisma datowane na dzień 2.06.2008 r., potwierdzające - odpowiednio - przekazanie i przyjecie kwoty przez strony umowy darowizny. Otrzymana kwota pieniężna została przeznaczona na nabycie przez D.M. nieruchomości w S., zabudowanej budynkiem mieszkalnym.

W ocenie organu, przyjęciu że doszło pomiędzy wymienionymi osobami do darowizny pieniężnej podlegającej opodatkowaniu, nie stało na przeszkodzie to, że obdarowana zobowiązała się ustnie do wspólnego zamieszkiwania z matką na nowej nieruchomości, zaś wyjaśnień co do partycypacji w zakupie (współinwestowaniu) ze strony matki nie potwierdziła notarialna umowa nabycia nieruchomości, zawarta jedynie przez D.M. (jako nabywcę). W akcie notarialnym nie było też zapisów dotyczących ustanowienia dożywotniej służebności na rzecz matki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00