Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 września 2009 r., sygn. I SA/Go 403/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska Sędzia WSA Alina Rzepecka (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Danuta Chorabik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2009 r. sprawy ze skargi J.G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności płatnika oraz określenie wysokości zobowiązania w podatku od spadków i darowizn 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 2.935, 00 zł (dwa tysiące dziewięćset trzydzieści pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
Skarżący J.G. (zw. dalej Strona; Skarżący) wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej (zw. dalej: Dyrektor IS; organ odwoławczy; organ II instancji) z [...] grudnia 2006r., Nr [...] utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji - Naczelnika Urzędu Skarbowego (zw. dalej: Naczelnik US; organ I instancji), z [...] września 2006r. Nr [...] w przedmiocie orzeczenia odpowiedzialności płatnika z tytułu niepobranego i niewpłaconego podatku od spadków i darowizn od umowy zniesienia współwłasności prawa użytkowania wieczystego oraz określenia wysokości tego podatku w kwocie 17.255 zł.
Z motywów powyższego rozstrzygnięcia wynika, że organ I instancji wszczął postępowanie podatkowe wobec Skarżącego jako płatnika, przed którym w jego Kancelarii Notarialnej w dniu [...] grudnia 2003r. została zawarta w formie aktu notarialnego umowa zmiany umowy spółki i zniesienia wspólności prawa użytkowania wieczystego (Rep. A nr [...]). Z treści tej umowy wynikało, iż J.B. oraz Z.O. - wspólnicy dwuosobowej spółki cywilnej Przedsiębiorstwo "W" S.C. zmienili umowę spółki, określając na nowo wnoszone do spółki wkłady. Mianowicie, do majątku wspólników Przedsiębiorstwa "W" przestało należeć prawo użytkowania wieczystego niezabudowanych działek położonych w [...]: co do sześciu działek o nr od [...] prawo użytkowania wieczystego przysługiwało użytkownikom w całości, natomiast w odniesieniu do działki nr [...] prawo to przysługiwało w ułamkowych częściach (98836/148410). "Wyłączenie" z majątku wspólników prawa użytkowania wieczystego wymienionych działek, przysługującego w ramach spółki na prawach współwłasności łącznej spowodowało, iż prawo użytkowania wieczystego od tego momentu przysługiwało wspólnikom w równych udziałach, na zasadach wspólności w częściach ułamkowych.