Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 września 2015 r., sygn. VI SA/Wa 1486/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędzia WSA Aneta Lemiesz Protokolant ref. staż. Łukasz Kawalec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 sierpnia 2015 r. sprawy ze skargi R. w K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie powołania na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii oddala skargę w całości

Uzasadnienie

VI SA/Wa 1486/15

UZASADNIENIE

Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia [...] marca 2015 r. utrzymał w mocy decyzje z dnia [...] grudnia 2014 r. o powołaniu [...]na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej w [...].

Minister Sprawiedliwości rozpoznając ponownie sprawę podtrzymał swoje stanowisko i argumentację przedstawiona w decyzji z dnia [...] grudnia 2014 r. W pierwszej kolejności przypomniał treść art. 10 § 1 ustawy Prawo o notariacie, zgodnie z którym notariusza powołuje i wyznacza siedzibę jego kancelarii Minister Sprawiedliwości, na wniosek osoby zainteresowanej, po zasięgnięciu opinii rady właściwej izby notarialnej. Zakres swobody przyznanej Ministrowi Sprawiedliwości na mocy art. 10 § 1 ustawy ograniczają wyłącznie postanowienia art. 10 § 3 i art. 11-13 ustawy. Minister Sprawiedliwości wydając decyzję administracyjną w trybie art. 10 ustawy Prawo o notariacie, nie jest w żaden sposób związany treścią opinii rady właściwej izby notarialnej, która stanowi część materiału dowodowego w sprawie i podlega, na równi z innymi dowodami, swobodnej ocenie organu rozstrzygającego. Powołanie i wyznaczenie siedziby kancelarii następuje po zasięgnięciu opinii, a nie po uzyskaniu zgody właściwej izby notarialnej.

W ocenie Ministra Sprawiedliwości, [...] spełnia wszystkie przesłanki określone w art. 11 ustawy Prawo o notariacie, co potwierdzają zgromadzone w toku postępowania dokumenty, w tym: dyplom ukończenia wyższych studiów prawniczych, uchwała nr [...]z dnia [...] grudnia 2013 r. Komisji Egzaminacyjnej nr [...] do spraw aplikacji notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w [...] w sprawie ustalenia wyniku egzaminu notarialnego, opinia sporządzona przez notariusz [...], która sprawowała nad nią patronat w trakcie aplikacji notarialnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00