Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 września 2015 r., sygn. III SA/Wa 3391/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Waldemar Śledzik, Sędziowie sędzia WSA Maciej Kurasz, sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2015 r. sprawy ze skargi M. Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 lipca 2014 r. nr IPPB2/436-297/14-2/AF w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. Z. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. M. Z. (zwany dalej: Skarżącym") we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn (dalej zwany: "p.s.d.") wskazał, że jest jednym z następców prawnych W. Z., który zmarł 14 kwietnia 1963r. Sąd Rejonowy dla W. postanowieniem z [..] września 1975r. stwierdził, iż 1/4 części spadku po Poprzedniku prawnym nabył Ignacy Z. Sąd Rejonowy dla W. postanowieniem z [..] września 1978r. stwierdził, że całość spadku po zmarłym I. Z. nabyła I. Z., która zmarła 14 grudnia 2001r., a spadek po niej, zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego dla W. z [...] sierpnia 2002r., w całości nabyła J. S. (zmarła 1 listopada 2012r.). Spadek po J. S., zgodnie z notarialnym aktem poświadczenia dziedziczenia z 18 grudnia 2012r. nabył jej mąż - Skarżący, co czyni go uprawnionym do 1/4 części spadku po W. Z. Skarżący 11 kwietnia 2013r. złożył zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-Z2.

Wincenty Z. był właścicielem nieruchomości przy ul. [...]opisanej w księdze hipotecznej pod nazwą "nieruchomość w mieście W. oznaczona nr [..] przy ul. [...]która na podstawie dekretu z 26 października 1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego W. nieruchomość (dalej zwany: "Dekretem") przeszła na własność Skarbu Państwa. W. Z. wystąpił do Prezydium Rady Narodowej o przyznanie prawa własności czasowej do ww. nieruchomości przy ul[...]., ale [...] września 1959r. wydano orzeczenie odmowne. Spadek po W. Z., w tym prawa i roszczenia, nabyły w równych częściach jego dzieci: H. G., J. M., I. Z. oraz K. P., a po ich śmierci - ich następcy prawni, w częściach im przypisanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00