Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 18 września 2015 r., sygn. II SA/Sz 393/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Sędziowie Sędzia WSA Alicja Polańska,, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 września 2015 r. sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchylenia, w wyniku wznowienia postępowania decyzji w sprawie uznania za osobę bezrobotną uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty K. z dnia [...] Nr [...]

Uzasadnienie

M. Z. złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. skargę na decyzję Wojewody nr [...] z dnia [...] r., utrzymującą w mocy decyzję Starosty K. o uchyleniu własnej decyzji nr [...], z dnia [..] r. w sprawie uznania za osobę bezrobotną z dniem [..] r. zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:

W dniu [...] r. dotychczasowy pracodawca rozwiązał ze skarżącą umowę o pracę za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia, który upłynął w dniu 28 kwietnia 2012 r. Decyzją z dnia [...] r. Starosta K. uznał skarżącą za osobę bezrobotną począwszy od dnia [...] r. Status osoby bezrobotnej przysługiwał skarżącej do dnia [...] r. bowiem w tym dniu skarżąca podjęła zatrudnienie. Jednocześnie przed sądem powszechnym toczyło się, zainicjowane między innym przez skarżącą, postępowanie o zapłatę odprawy, wynagrodzenia, wynagrodzenia za skrócony okres wypowiedzenia i wydanie świadectwa pracy. Wyrokiem z dnia [...]r. sygn. akt [...] Sąd Rejonowy - Sąd Pracy w K. zasądził od pracodawcy skarżącej - Z. M., na jej rzecz M. Z. kwotę [...] zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 1 sierpnia 2012 r. do dnia zapłaty, tytułem wynagrodzenia za okres od dnia 29 kwietnia 2012 r. do dnia 31 lipca 2012 r. oraz kwotę [...] zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 1 sierpnia 2012 r. do dnia zapłaty, tytułem odprawy. Z uzasadnienia orzeczenia wynika, że sąd przyjął, iż zawarcie ze skarżącą umowy o pracę na czas określony stanowiło obejście przepisów prawa i prawidłowo określony okres wypowiedzenia umowy o pracę powinien wynosić 3 miesiące. W konsekwencji zatem należało przyjąć, że do dnia 31 lipca 2012 r. skarżąca pozostawała w stosunku pracy. Na skutek orzeczenia Sądu Rejonowego w K., Starosta K. postanowieniem z dnia [...] r. wznowił postępowanie w sprawie uznania skarżącej za osobę bezrobotną i decyzją nr [...] z dnia [...] r. uchylił własną decyzję nr [...] z dnia [...] r., orzekając jednocześnie o odmowie uznania skarżącej za osobę bezrobotną od dnia [...] r. Na skutek odwołania do decyzji Starosty K. Wojewoda decyzją z dnia [...] r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję wskazując w uzasadnieniu, że w związku z treścią orzeczenia sądu okres wypowiedzenia uległ wydłużeniu do dnia 31 lipca 2012 r., a zatem w dacie dokonania rejestracji jako osoba bezrobotna, skarżąca była jednocześnie osobą pozostającą w zatrudnieniu, a tym samym nie spełniała warunków, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00