Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 września 2015 r., sygn. II SA/Op 288/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska Sędzia NSA Jerzy Krupiński Protokolant St. sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2015 r. sprawy ze skargi Wojewody Opolskiego na uchwałę Rady Gminy Lubrza z dnia 17 grudnia 2014 r., Nr III/11/2014 w przedmiocie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości.

Uzasadnienie

W dniu 17 grudnia 2014 r. Rada Gminy Lubrza podjęła uchwałę Nr III/11/2014 w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Jako podstawa prawna uchwały wskazane zostały przepisy art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594, z późn. zm.) w związku z art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 oraz art. 25a ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 150 - zwanej dalej ustawą o ochronie praw lokatorów).

Działając na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, Wojewoda Opolski wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na powyższą uchwałę, w której domagał się stwierdzenia nieważności zaskarżonej uchwały z powodu istotnego naruszenia prawa. W uzasadnieniu podniósł, że zaskarżona uchwała jest aktem prawa miejscowego. Przytoczył treść art. 21 ust. 3 ustawy o ochronie praw lokatorów i powołując się na orzecznictwo wywiódł, że wskazane w tym przepisie elementy stanowią katalog otwarty, na co wskazuje użyte w nim wyrażenie "w szczególności". Jednocześnie są to elementy obligatoryjne i rada gminy została obowiązana do uregulowania w podejmowanej uchwale w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy wszystkich kwestii, o których mowa w art. 21 ust. 3 pkt 1-7 ww. ustawy. Tymczasem w kwestionowanej uchwale brak jest regulacji dotyczących wysokości dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającej zastosowanie obniżek czynszu oraz zasad postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy, co stanowi istotne naruszenie art. 21 ust. 3 pkt 1 i pkt 6 ustawy o ochronie praw lokatorów. Brak obligatoryjnych elementów uchwały stanowi istotne naruszenie prawa, uzasadniające wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały w całości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00