Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 września 2015 r., sygn. I SA/Ol 325/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Renata Kantecka Sędziowie sędzia WSA Wojciech Czajkowski (sprawozdawca) sędzia WSA Jolanta Strumiłło Protokolant stażysta Joanna Lasek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 września 2015r. sprawy ze skargi Spółki A. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zarzutów w postępowaniu zabezpieczającym oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia "[...]’ Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia Spółki A z siedzibą w O., utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]" w przedmiocie zarzutów w postępowaniu zabezpieczającym.

Z przekazanych do kontroli Sądu wraz ze skargą akt sprawy wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego prowadzi postępowanie zabezpieczające wobec majątku Spółki na podstawie zarządzeń zabezpieczenia z dnia "[...]" o numerach od "[...]" do "[...]", obejmujących przewidywane należności z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do grudnia 2013 r. wraz z odsetkami za zwłokę. Należności te zostały określone decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego o zabezpieczeniu z dnia "[...]", utrzymaną następnie w mocy decyzją Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]". Wszczęcie postępowania zabezpieczającego nastąpiło w dniu 20 stycznia 2015 r., poprzez doręczenie Spółce odpisów zarządzeń zabezpieczenia wraz z zawiadomieniem o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność pieniężną z tytułu zwrotu podatku VAT za czerwiec oraz lipiec 2014 r.. Ponadto zawiadomieniami z dnia 16 stycznia 2015 r. dokonano zajęcia prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność pieniężną z rachunków bankowych prowadzonych przez Bank B w W. oraz Bank C w W.

Pismem z dnia 27 stycznia 2015 r. Spółka wniosła zarzuty w sprawie postępowania zabezpieczającego, wskazując na niedopuszczalność jego prowadzenia, niespełnienie w zarządzeniach zabezpieczenia wymogów określonych w art. 156 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 r., poz. 1015 ze zm.), dalej jako "u.p.e.a." oraz zastosowanie zbyt uciążliwego środka zabezpieczającego. W uzasadnieniu tych zarzutów Spółka podniosła, iż zarządzenia zabezpieczenia z dnia "[...]" zostały oznaczone identycznymi numerami jak wydane wcześniej zarządzenia zabezpieczenia z dnia "[...]". Czynności zabezpieczające dokonane na podstawie zarządzeń z dnia "[...]" zostały zaś uchylone dopiero zawiadomieniami z dnia 16 stycznia 2015 r., w związku z czym nie było podstaw prawnych do wydania zarządzeń zabezpieczenia w dniu "[...]".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00