Wyrok WSA w Łodzi z dnia 2 września 2015 r., sygn. III SA/Łd 727/15
Dnia 2 września 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Protokolant specjalista Aneta Brzezińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 września 2015 roku sprawy ze skargi "A" w A. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku w sprawie zwrotu akcyzy 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] nr [...]; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Ł. na rzecz "A" w A. kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku Spółki A. z dnia 6 sierpnia 2012 r. o zwrot akcyzy od samochodu osobowego.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny:
W dniu 10 sierpnia 2012 r. wpłynął wniosek Spółki A., z siedzibą w A. o zwrot akcyzy w kwocie 15 147,00 zł od samochodu osobowego marki Kia Sorento zakupionego w Polsce i następnie dostarczonego wewnątrzwspólnotowo do Spółki A. w Niemczech. Do wniosku dołączony został opis samochodu sporządzony zgodnie ze wzorem z pola 7 wniosku oraz pełnomocnictwo udzielone M.B. wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Do wniosku nie dołączono natomiast dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju za samochód, którego wniosek dotyczył, ani dokumentów potwierdzających dostawę wewnątrzwspólnotową samochodu, opisano jedynie w polu 6 wniosku, że zapłata akcyzy dokonana została przez B. Sp. z o.o., oraz że dokumenty potwierdzające dostawę wewnątrzwspólnotową to dokumenty przewozowe CMR.
Naczelnik Urzędu Celnego w P. pismem z dnia 13 września 2012r. wezwał pełnomocnika strony do złożenia dowodu zapłaty akcyzy na terytorium kraju lub faktury z wykazaną kwotą akcyzy oraz dokumentów potwierdzających dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej, którymi mogły być dokumenty przewozowe, celne, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą wewnątrzwspólnotową lub innych dokumentów wskazujących na wykonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej, w szczególności: korespondencji handlowej, dokumentu dotyczącego ubezpieczenia, dokumentu potwierdzającego zapłatę za wykonany wywóz. Pismem tym Naczelnik wezwał również do przedłożenia dokumentu potwierdzającego nabycie przez spółkę prawa rozporządzania samochodem wymienionym we wniosku jak właściciel (np. fakturę zakupu) oraz złożenia pisemnego oświadczenia o terminie i sposobie wywozu oraz miejscu dostarczenia samochodu osobowego poza terytorium kraju (tylko w przypadku, jeśli wywóz samochodu zrealizowano własnym środkiem transportu, bez udziału przewoźnika). W wezwaniu organ wskazał, że wymagane dokumenty należy złożyć w oryginale w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania i zawarł pouczenie, że nieusunięcie braków we wskazanym terminie spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia.