Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 listopada 2011 r., sygn. III SA/Gl 393/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2011 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Jawna w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] r. nr [...] którą odmówiono "A" Spółka Jawna z siedzibą w B. zwrotu akcyzy zapłaconej w kraju z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej 8 samochodów osobowych marki [...] niezarejestrowanych wcześniej na terytorium kraju. Samochody zakupiła niemiecka firma "B" z siedzibą w F., Niemcy.

W podstawie prawnej swojego rozstrzygnięcia wskazał art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.; dalej powołanej jako ustawa O. p.) oraz art. 107 ust. 1-5 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm., w skrócie u.p.a.).

Rozstrzygnięcie zapadło w poniższym stanie faktycznym.

Wnioskiem nr [...] z dnia [...] r., uzupełnionym w dniu [...] r., Spółka "A" wystąpiła do Naczelnika Urzędu Celnego w B. o zwrot akcyzy od 8 samochodów osobowych marki [...] , [...] i [...] (nr nadwozia [...] , [...] , [...] , [...] , [...] , [...] , [...],[...]) w wysokości [...] zł. Do powyższego załączyła następujące dokumenty:

- oryginały faktur VAT zakupu samochodów od firmy "C" SA z wykazaną kwotą akcyzy,

- faktury VAT sprzedaży samochodów kontrahentowi niemieckiemu, wszystkie z pieczęcią odbiorcy i podpisem osoby upoważnionej do odbioru faktury,

- oświadczenie nabywcy z dnia [...] , [...] i [...] r. o odbiorze i wywozie do Niemiec samochodów osobowych,

i na wezwanie organu oryginał listu przewozowego CMR(1) nr [...] z [...] r. oraz CMR bez numeru z [...] r. potwierdzającego wywóz z Polski samochodów wskazanych we wniosku. Transport została zlecony i opłacony przez kontrahenta niemieckiego a samochody odebrane przez niego z salonu sprzedaży w K. zgodnie z datami CMR.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00