Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Krakowie z dnia 7 września 2015 r., sygn. II SA/Kr 637/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie : WSA Jacek Bursa WSA Krystyna Daniel (spr.) Protokolant : st. sekr. sądowy Teresa Jamróz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2015 r. sprawy ze skargi G. W. na uchwałę Rady Miasta Krakowa z dnia 22 października 2012 r., Nr CXIX/1881/14 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Ugorek-Fiołkowa" postanawia: I. odrzucić skargę; II. zwrócić skarżącemu G. W. kwotę 300 zł (trzysta złotych) tytułem uiszczonego wpis od skargi.

Uzasadnienie

G.W. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na uchwałę Nr CXIX/1881/14 Rady Miasta Krakowa z 22 października 2014 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Ugorek - Fiołkowa".

Zaskarżonej uchwale zarzucił naruszenie:

- art. 14 ust. 5 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, poprzez wykonanie nieprawidłowych analiz dotyczących zasadności przystąpienia do sporządzenia planu i stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami studium,

- § 30 ust. 8 Statutu Miasta Krakowa przyjętego uchwałą Nr CXXI/1934/14 Rady Miasta Krakowa z 5 listopada 2014 r. w sprawie przyjęcia oraz ogłoszenia tekstu jednolitego Statutu Miasta Krakowa, poprzez brak uzyskania przed podjęciem zaskarżonej uchwały opinii komisji właściwej do spraw budżetu,

- § 34 ust. 4 pkt 2 Statutu Miasta Krakowa poprzez przejęcie zaskarżonej uchwały w trybie jednego czytania, podczas gdy statut wymaga w tym przypadku odbycia dwóch czytań.

Skarżący wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały w całości oraz zasądzenie kosztów postępowania.

W uzasadnieniu podał, że jest właścicielem nieruchomości położonych przy ul.[...] w K. , obejmujących działki nr: [...],[...] ,[...] itd... obręb ewid.[...] , które znajdują się w granicach terenu, co do którego przystąpiono do sporządzania planu miejscowego. Zaskarżona uchwała narusza jego interes prawny, gdyż jej uchwalenie i realizacja uniemożliwi mu budowę na jego nieruchomości planowanej inwestycji budowlanej, polegającej na budowie budynku biurowo - usługowego z garażem podziemnym. Zamierzenie inwestycyjne jest zgodne ze społeczno gospodarczym przeznaczeniem nieruchomości i mieści się w granicach przysługującego właścicielowi prawa (określonych m. in. w art. 140 kodeksu cywilnego, art. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, a także art. 6 ust. 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00