Wyrok WSA w Kielcach z dnia 16 września 2015 r., sygn. II SA/Ke 694/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka, Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2015r. sprawy ze skargi R. S. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Świętokrzyski Wojewódzki Komendant Policji w K. postanowieniem nr [...] z [...] r., po rozpatrzeniu zażalenia złożonego przez R. S. na postanowienie Komendanta Miejskiego Policji w K. z [...] r. o odmowie wydania zaświadczenia żądanej treści, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa w związku z art. 127 § 2 kpa utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.
Powyższe postanowienia zapadły w następujących okolicznościach faktycznych.
Do Komendy Miejskiej Policji w K. wpłynął 9 lutego 2015 r. wniosek R.a S. byłego funkcjonariusza o wydanie zaświadczenia o okresach służby w Policji, za które przysługuje prawo do podwyższenia świadczenia emerytalnego.
Na podstawie akt osobowych funkcjonariusza organ I instancji dokonał analizy przebiegu służby w policji. Ustalono, że wnioskodawca został przyjęty do służby 3 listopada 1989 r. i do 30 kwietnia 1991 r. odbywał zastępczą służbę wojskową w Oddziale Prewencji KWP w K.. Dnia 1 sierpnia 1991 r. został powtórnie przyjęty do służby i mianowany policjantem drużyny przewodników psów służbowych Oddziału Prewencji KWP w K.. Służbę w tym Oddziale pełnił do 15 maja 1994 r., a następnie został przeniesiony do pełnienia służby w Komendzie Zespołu Dyżurnych Sekcji Prewencji KMP K., potem jako pomocnik dyżurnego Zespołu Dyżurnych Sekcji Prewencji KMP K. i pomocnik dyżurnego Zespołu Dyżurnych Sztabu Policji KMP K., a od 15 września 2007 r. jako zastępca dyżurnego Zespołu Dyżurnych Sztabu Policji KMP K. i zastępca dyżurnego Zespołu Dyżurnych Wydziału Prewencji KMP K.. Z dniem 3 lutego 2012 r. został zwolniony ze służby w Policji. Z powyższych ustaleń wynikało więc, że wnioskodawca zajmował stanowiska wykonawcze w pionie prewencji oraz pełnił służbę na stanowisku kierowania w zespole dyżurnych komisariatu policji. W aktach osobowych nie odnaleziono protokołów powypadkowych lub orzeczeń lekarskich, które wskazywałyby, że w czasie służby występowało zagrożenie jego życia lub zdrowia.