Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 września 2015 r., sygn. I SA/Gd 791/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Kraus, Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 września 2015 r. sprawy ze skargi "A" na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 20 lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania w podatku akcyzowym oraz dokonania zabezpieczenia na majątku oddala skargę.
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Celnego, mając na względzie materiały z kontroli podatkowej wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od samochodów osobowych za okres od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r.
W dniu [...] r. Naczelnik Urzędu Celnego wydał decyzję, którą dokonał zabezpieczenia wykonania zobowiązania podatkowego oraz należnych odsetek za zwłokę na poczet podatku akcyzowego w przewidywanej do określenia kwocie 600.374,- zł i określił przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego poszczególnych samochodów osobowych.
Dyrektor Izby Celnej po rozpatrzeniu odwołania z dnia 11 grudnia 2014 r. uzupełnionego pismem z dnia 18 lutego 2015 r. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] r.
Organ odwoławczy przytaczając treść art. 33 § 1, § 2, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm., dalej jako "O.p.") wskazał, że z treści tych przepisów wynika, że organy podatkowe mogą dokonać zabezpieczenia na majątku podatnika wyłącznie, gdy zostaną spełnione przesłanki wskazane w ustawie. Zabezpieczenie może zostać zatem dokonane tylko w sytuacji, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane, a w szczególności gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję.