Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 lipca 2015 r., sygn. II SA/Wa 2185/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Eugeniusz Wasilewski (spr.) Sędzia WSA Danuta Kania Sędzia WSA Janusz Walawski Protokolant specjalista Elwira Sipak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2015 r. sprawy ze skargi I. Z. na orzeczenie Okręgowej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Sprawa Wewnętrznych z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie niezdolności do służby w Policji 1. oddala skargę w części dotyczącej orzeczenia o niezdolności do służby w Policji; 2. odrzuca skargę w pozostałym zakresie.
Uzasadnienie
Wojewódzka Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w [...] orzeczeniem nr [...] z dnia [...] sierpnia 2014 r., po dokonaniu badania lekarskiego I. Z. rozpoznała u wymienionej:
A.1. Zespół uzależnienia spowodowany nadużywaniem alkoholu. § 73 p. 2 kat. D,
B.2. Dyskopatia L3-L4 z okresowym zespołem bólowo-korzeniowym. § 63 p. 2 kat. C.
W rezultacie Komisja uznała, na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, że I. Z. jest całkowicie niezdolna do służby w Policji.
Komisja stwierdziła, że badana może wykonywać pracę zarobkową, przeciwskazane są prace z bronią palną. Zaliczyła I. Z. do trzeciej grupy inwalidów i stwierdziła, że inwalidztwo nie pozostaje w związku ze służbą.
Komisja podała też, że inwalidztwo istnieje od [...] sierpnia 2014 r.
Uzasadniając orzeczenie Komisja stwierdziła, że nadużywanie alkoholu trwające od ok. 2 lat potwierdzone pobytem szpitalnym w Oddziale Uzależnień oraz związanymi dolegliwościami (ciągi alkoholowe 2-tygodniowe, objawy abstynencji, wymagające nadal systematycznego leczenia w poradni specjalistycznej) wyklucza całkowicie zdolność do służby w Policji, a tym samym daje podstawę do zaliczenia badanej do trzeciej grupy inwalidzkiej bez związku ze służbą na okres 3 lat.