Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 lipca 2015 r., sygn. II SA/Wa 195/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kania (spr.) Sędziowie WSA Stanisław Marek Pietras Andrzej Góraj Protokolant starszy sekretarz sądowy Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lipca 2015 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku - oddala skargę -

Uzasadnienie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...], po rozpatrzeniu wniosku M. K. o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku, powołując się na art. 16 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2012 r., poz. 400 ze zm.), odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia.

W uzasadnieniu organ podał, iż zgodnie z art. 16 ww. ustawy, kombatantom i innym osobom uprawnionym, które nie mają prawa do emerytury i renty na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin lub na podstawie innych przepisów, jeżeli nie mają niezbędnych środków utrzymania, może być przyznane świadczenie w drodze wyjątku.

Ze względu na sformułowanie "może być przyznane", użyte w ww. przepisie, o przyznaniu określonego świadczenia decyduje Prezes Zakładu korzystając z tzw. uznania administracyjnego. Przepisy ww. ustawy nie przewidują zbiegu tego świadczenia ze świadczeniami ustawowymi przyznawanymi przez organy emerytalno-rentowe. Biorąc pod uwagę, że wnioskodawczyni uprawniona jest do emerytury przyznanej przez organ emerytalno-rentowy w trybie zwykłym, nie spełnia jednej z przesłanek do przyznania renty kombatanckiej z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.

M. K. wniosła o ponowne rozpoznanie sprawy. Podniosła, iż jako dziecko przez jeden miesiąc w 1943 r., wraz z matką przebywała w obozie hitlerowskim, a obecnie jest ciężko chora, nie posiada środków na zaspokojenie wszystkich potrzeb i ze względu na to oraz na jej okupacyjne przeżycia powinna być jej przyznana renta kombatancka niezależnie od wypłacanej już emerytury. Wskazywała też na kredyty zaciągnięte w bankach, w łącznej kwocie ponad [...] zł oraz na niewielką kwotę jaka pozostaje jej do życia po potrąceniu rat kredytowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00