Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 lipca 2015 r., sygn. I SA/Po 408/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 lipca 2015 r. sprawy ze skargi [...] z siedzibą w [...] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji w sprawie określenia z urzędu wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości na rok 2009. oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] października 2014 r. nr [...] Burmistrz Miasta i Gminy [...] nadał rygor natychmiastowej wykonalności wydanej przez siebie decyzji z dnia [...] października 2014 r. nr [...] określającej [...] S.A. (poprzednio [...] S.A) - dalej zwanej spółką lub skarżącą, wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009 r.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że stosownie do postanowień art. 239b § 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - dalej: "O.p.") decyzji nieostatecznej może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące. Burmistrz Miasta i Gminy [...] zaznaczył przy tym, że zacytowany przepis stosuje się, jeżeli organ podatkowy uprawdopodobni, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane.

Następnie organ I instancji stwierdził, że okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego określonego w decyzji z dnia [...] października 2014 r. upływający z dniem [...] grudnia 2014 r. jest krótszy niż 3 miesiące. Zaznaczono przy tym, że od dnia wydania decyzji podatkowej z dnia [...] października 2014 r. do dnia wydania niniejszego postanowienia o nadaniu tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności upłynęły 2 tygodnie, a mimo to podatnik nie wykonał zobowiązania podatkowego z niej wynikającego. Ponadto, podatnik zaskarżył przedmiotową decyzję do organu wyższej instancji, co świadczy o tym, iż nie ma zamiaru dobrowolnie zapłacić zobowiązania wynikającego z tejże decyzji. W tej sytuacji powyższa okoliczność, w związku ze zbliżającym się przedawnieniem ww. zobowiązania podatkowego uprawdopodabnia, że zobowiązanie wynikające z ww. decyzji nieostatecznej, określającej podatnikowi wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2009 w kwocie [...] zł nie zostanie wykonane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00