Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 czerwca 2015 r., sygn. III SA/Wa 3803/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Beata Sobocha, Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Krawczyk (sprawozdawca) sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi A. Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 2014 r. nr IPPB1/415-584/14-3/KS w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. Z. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
A. Z. (dalej: "Skarżąca", "Wnioskodawczyni") wnioskiem z dnia 20 maja 2014 r. zwróciła się o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku Skarżąca przedstawiając zdarzenie przyszłe, wskazała że cztery osoby fizyczne - dwa małżeństwa ("Właściciele") - są współwłaścicielami dwóch działek gruntu posadowionych obok siebie w miejscowości S., gmina M. ("Grunt 1" oraz "Grunt 2"; łącznie "grunt"). Prawo współwłasności nieruchomości należy do majątku wspólnego małżonków. Nabycie ww. gruntu przez właścicieli nastąpiło przed 2000 r. Od tego czasu grunt stanowił składnik majątku osobistego. Jednocześnie właściciele prowadzą działalność gospodarczą, w formie spółki jawnej. Grunt nie został wprowadzony do ksiąg rachunkowych spółki jawnej oraz nie był wykorzystywany przez właścicieli w ramach tej działalności gospodarczej.
Właściciele zawarli najpierw w 2001 r. (aneksowaną w 2002 r.) na czas określony umowę dotyczącą Gruntu 1, a następnie w 2007 r. na czas określony umowę dotyczącą Gruntu 2 - nazwane i uregulowane jako umowy użyczenia ze spółką A. Sp. z o.o. z siedzibą w S. (dalej: Spółka), w której mężowie właścicieli posiadają łącznie większościowy pakiet udziałów. Na podstawie tej umowy Spółka korzysta z gruntu, dokonując jedynie płatności podatku od nieruchomości, w imieniu i na rzecz właścicieli.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right