Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 czerwca 2015 r., sygn. III SA/Wa 3600/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Sylwester Golec, Sędziowie sędzia WSA Piotr Przybysz (sprawozdawca), sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 23 września 2013 r J.K. (dalej jako Strona, Płatnik lub Skarżący) zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. o stwierdzenie nadpłaty w związku ze złożoną korektą deklaracji PIT-4R za 2011 r.

W uzasadnieniu wniosku wyjaśniono, iż z uwagi na przeprowadzoną w firmie Skarżącego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontrolę w zakresie prawidłowości zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych oraz ustalenia tej kontroli zmieniające kwalifikację niektórych umów o dzieło na umowy zlecenia, powstał obowiązek naliczenia i odprowadzenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Ponieważ okoliczność ta ma wpływ na wysokość należnych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2011 r. pobranych od dokonanych wypłat z tytułu umów cywilno-prawnych, wniosek o stwierdzenie nadpłaty za 2011 r. w wysokości 7 447 zł jest uzasadniony. Do ww. wniosku załączono korektę deklaracji PIT-4R za 2011 r.

Pismem z dnia 18 października 2013 r. organ podatkowy pierwszej instancji wezwał Stronę do złożenia wyjaśnienia swojego stanowiska oraz przedłożenia dokumentów, na podstawie których dokonano korekt deklaracji PIT-4R za lata 2010-2012.

W odpowiedzi na ww. wezwanie Pełnomocnik Strony, pismem z dnia 7 listopada 2013 r. wskazał, że Płatnik w wyniku kontroli ZUS dokonał korekt list płac za lata 2010-2012 przyjmując jako kwotę przychodu ubezpieczonych stanowiącego podstawę naliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, wynagrodzenie w kwocie brutto, zgodnie z podpisanymi umowami oraz rachunkami do umów. Od kwot brutto wynagrodzeń zostały dokonane potrącenia z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy. Nie powstał obowiązek naliczenia i odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne od ww. umów, ponieważ zleceniobiorcy posiadali inne tytuły do ubezpieczenia. Pełnomocnik Strony wyjaśnił, że po dokonaniu korekt list płac zostały sporządzone korekty deklaracji ZUS i korekty deklaracji PIT-4R, dotyczące zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z powyższym powstała niedopłata z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne i nadpłata z tytułu PIT-4R. Kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne, wynikające ze złożonych korekt zostały wpłacone przez Płatnika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w październiku 2013 r. wraz z należnymi odsetkami. Ponadto Pełnomocnik Skarżącego podniósł, że nie było i nie jest wolą płatnika sfinansowanie z własnych środków składek na ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczonych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00