Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 18 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Sz 873/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Protokolant starszy sekretarz sądowy Teresa Zauerman, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi B. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku celowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] Nr [...], II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na rzecz adwokata B. M. kwotę [...] ([...]), zawierającą należny podatek od towarów i usług, tytułem wynagrodzenia za nieopłaconą pomoc prawną udzieloną skarżącej z urzędu.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta S., w imieniu którego występował Miejski Ośrodek pomocy Rodzinie w S. - zwany dalej "MOPR", decyzją z dnia [...], numer [...], wydaną na podstawie art. 2 ust. 1, art. 6 pkt 4, art. 8 ust. 3, art. 11 ust. 2, art. 41 pkt 1, art. 106 ust. 1, art. 107 ust. 5, art. 110 ust. 7 i ust. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 182 ze zm.), § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2012 r., poz. 823), po rozpatrzeniu wniosku z dnia [...] odmówił B.P. specjalnego zasiłku celowego na zakup leków, żywności, odzieży zimowej, obuwia ortopedycznego, okularów, wkładek ortopedycznych, pończoch, kuchenki gazowej, opłatę energii elektrycznej i czynszu.
Uzasadniając rozstrzygnięcie organ stwierdził, iż po otrzymaniu wniosku w dniu [...] pracownik socjalny przeprowadził rodzinny wywiad środowiskowy, w trakcie którego B.P. złożyła oświadczenie, że prowadzi z synem P.P. wspólne gospodarstwo domowe, oboje utrzymują się z renty wnioskodawczyni. W związku nieobecnością syna w trakcie przeprowadzania wywiadu, a tym samym braku możliwości złożenia przez niego oświadczenia o sytuacji rodzinnej, dochodowej i materialno-bytowej, B.P. zobowiązała się do powiadomienia syna o konieczności przybycia do pracownika socjalnego celem złożenia takiego oświadczenia - do końca [...]. Ponadto zobowiązała się dostarczyć do MOPS niezbędne do rozpatrzenia sprawy dokumenty: rachunki za energię elektryczną i czynsz, aktualne wycenione recepty na leki oraz inne wskazane przez pracownika socjalnego. Strona nie dostarczyła jednak takich dokumentów, wobec powyższego, w dniu [...] wystosowano do P.P. pismo, iż proszony jest o przybycie do MOPR do dnia [...] celem złożenia oświadczeń dotyczących sytuacji materialno-bytowej, dochodowej i rodzinnej. W kolejnym piśmie wskazano, że nieprzedstawienie dokumentów może stanowić podstawę do negatywnego rozpatrzenia wniosku o pomoc. Wszystkie te pisma pozostały bez odzewu.