Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 czerwca 2015 r., sygn. I SAB/Lu 9/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca), Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz, WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Protokolant Starszy asystent sędziego Karolina Orłowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi P.N. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2013 r. - oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w L (dalej - DUKS) wszczął postępowanie kontrolne w zakresie zasadności zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za maj 2013 r. P. N. (dalej - podatnik, skarżący, strona).
W dniu 11 grudnia 2014 r. pełnomocnik podatnika złożył do Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej (dalej - GIKS) ponaglenie na niezałatwienie sprawy w terminie, w którym na podstawie art. 141 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm., dalej - O.p.) w zw. z art. 8 ust. 1 pkt. 2, art. 31 ust. 1 i ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2011 roku Nr 41, poz. 214 ze zm., dalej - u.k.s.) zarzucił, że postępowanie prowadzone wobec strony nie zostało zakończone w wyznaczonym terminie i w związku z tym wniósł o uznanie, że ponaglenie jest uzasadnione, o wyznaczenie ostatecznego terminu załatwienia sprawy oraz zarządzenie wyjaśnienia przyczyn i ustalenia osób odpowiedzialnych za powyższe zaniedbania.
W uzasadnieniu ponaglenia pełnomocnik wskazał, że DUKS uzyskał dostęp do dokumentów źródłowych podatnika oraz wystąpił do organów podatkowych z terenu całej Polski oraz z zagranicy celem sprawdzenia transakcji dokonanych przez podatnika z jego kontrahentami. Pomimo tego, prowadzone już półtora roku postępowanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów w postaci ustalenia czy wykazane przez podatnika kwoty nadwyżek podatku VAT powinny zostać zwrócone.