Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 czerwca 2015 r., sygn. III SAB/Kr 35/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Janusz Bociąga Sędziowie WSA Dorota Dąbek (spr.) WSA Maria Zawadzka Protokolant Starszy referent Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi K. J. na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w przedmiocie uznania prawa do ekwiwalentu pieniężnego za urlop dodatkowy I. umarza postępowanie sądowe w zakresie zobowiązania Komendanta Powiatowego Policji do wydania decyzji, II. stwierdza, że bezczynność Komendanta Powiatowego Policji nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.
Uzasadnienie
wyroku WSA w Krakowie z dnia 9 czerwca 2015r.
Pismem z dnia 18 grudnia 2014r. K. J. zwrócił się do Komendanta Powiatowego Policji z żądaniem niezwłocznego naliczenia i zlecenia do wypłaty należności ekwiwalentu pieniężnego za przysługujące mu za okres służby czynnej w Policji urlopy dodatkowe w związku ze szczególnymi warunkami i właściwościami służby na zajmowanych przez niego stanowiskach służbowych. Swoje żądanie K. J. oparł na przeświadczeniu, iż w świetle obowiązujących w okresie jego służby przepisów prawa materialnego, urlopy dodatkowe z tego tytułu były wymagalne oraz winny być mu przyznane i udzielone. Na potwierdzenie swojego roszczenia K. J. przedłożył wydane w dniu 2 grudnia 2014r. orzeczenie Nr [...] Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSW. W ocenie wnoszącego komisja lekarska w oparciu o jego akta osobowe i przebieg służby określiła, iż warunki stanowiskowe obciążone były szczególnymi właściwościami bądź warunkami, co jest potwierdzeniem, iż z mocy przepisów prawa materialnego nabył on prawo do urlopów "szkodliwych", a które wyłącznie z winy organu nie zostały mu przyznane.
Pismem z dnia 21 stycznia 2015r. [...] Komendant Powiatowy Policji poinformował K. J., że przedmiotowa sprawa była poddana wszechstronnemu wyjaśnieniu w stosownym postępowaniu wyjaśniającym jego skargę z dnia 23 stycznia 2012r., adresowaną do Komendanta Wojewódzkiego Policji za pośrednictwem Komendanta Powiatowego Policji i udzielonej w tej sprawie odpowiedzi [...] z dnia 15 marca 2012r. Komendant Powiatowy Policji nadmienił, iż załączone do aktualnego żądania orzeczenie Nr [...] z dnia 2 grudnia 2014r. Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSW, stwierdzające na dzień 9 grudnia 2004r. chorobę - nadciśnienie tętnicze z pozawałowym uszkodzeniem mięśnia serca - jest orzeczeniem nie zatwierdzonym przez Okręgową Komisję Lekarską MSW i w związku z tym nie stanowi ono podstawy do powoływania się na zawartą w nim treść, w tym również przedkładania go jako dokumentu potwierdzającego żądanie w zakresie wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlopy dodatkowe w związku ze szczególnymi warunkami i właściwościami służby. Organ dodał, że wymieniona w przedmiotowym orzeczeniu choroba, która pozostaje w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, jest jedynie podstawą do wypłaty jednorazowego odszkodowania w związku z orzeczeniem 20% trwałego uszczerbku na zdrowiu i nie stanowi automatycznej podstawy do nabycia prawa do urlopu dodatkowego. Ponadto organ nadmienił, że przepisy w zakresie nabywania prawa do urlopu dodatkowego, obowiązujące zarówno w okresie pełnienia przez K. J. służby w KPP w latach 1999-2005, tj. Zarządzenie Nr 29 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 czerwca 1997r. w sprawie przebiegu służby, praw i obowiązków policjantów, zawieszania w czynnościach służbowych oraz zaliczania okresów służby i pracy do wysługi lat, uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego (Dz. Urz. MSWiA nr 5, poz. 49). które z dniem 6 lipca 2002r. utraciło moc w zakresie uregulowanym przepisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002r. w sprawie wprowadzenia płatnych urlopów dodatkowych dla policjantów (Dz. U. nr 81, poz. 741) i rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002r. w sprawie urlopów policjantów (Dz. U. nr 81, poz. 740 z późń. zm. ), jak i aktualnie obowiązujące, tj. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 września 2014r. w sprawie wprowadzenia płatnych urlopów dodatkowych dla policjantów (Dz. U. z 2014r. poz. 1283) i rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 września 2014r. w sprawie urlopów policjantów (Dz. U. z 2014r. poz. 1282), nie uzależniają tego uprawnienia od orzeczenia komisji lekarskiej, ani w żaden sposób do niego nie nawiązują.