Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 2 czerwca 2015 r., sygn. III SA/Kr 178/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dąbek Sędziowie WSA Halina Jakubiec WSA Tadeusz Wołek (spr.) Protokolant st. ref. Justyna Owczarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi G. W. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 5 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia potwierdzającego pełnienie służby w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury policyjnej skargę oddala.

Uzasadnienie

Komendant Miejski Policji w K. postanowieniem z dnia [.....] 2014 r. nr [....], po rozpatrzeniu wniosku mł. asp. w stanie spoczynku G. W. - zwolnionego ze służby w Policji z dniem [....] 2013 r., odmówił wydania zaświadczenia potwierdzającego pełnienie służby w Policji w okresie od dnia 30 września 1992 r. do dnia 1 października 2010 r. w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury policyjnej.

Jako podstawę prawną postanowienia organ wskazał art. 219 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), dalej "K.p.a.", w związku z § 14 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2004 r. w sprawie trybu postępowania i właściwości organu w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej oraz ich rodzin (Dz.U. z 2004 r., nr 239, poz. 2404 ze zm.), dalej "rozporządzenie w sprawie trybu postępowania".

W uzasadnieniu postanowienia organ podniósł, że w dniu 3 lipca 2014 r. G. W. zwrócił się z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wykonywanie przez niego obowiązków służbowych, w okresie od 30 września 1992 r. do 1 października 2010 r., uprawniającego do podwyższenia emerytury policyjnej w wymiarze określonym w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej (Dz. U. z 2005 r. nr 86, poz. 734 ze zm.) - dalej "rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków". W uzasadnieniu wniosku, powołał się na treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 maja 2014 r. sygn. akt U 12/13, z którego wynika, że obowiązek ustalenia okresów, za które podmiot nabył prawo do podwyższenia emerytury policyjnej bądź braku takiego uprawnienia ciąży na właściwym organie ds. osobowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00