Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Gl 1221/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędziowie WSA Dorota Kozłowska (spr.), Wojciech Organiściak, Protokolant Ewelina Cyroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2011 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej: Kolegium, SKO) decyzją z dnia [...] nr [...], działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej: O.p.) oraz art. 1, art. 17 ust. 1 oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (t.j. Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 856 ze zm.) oraz § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie obszarów właściwości miejscowej samorządowych kolegiów odwoławczych (Dz. U. Nr 198, poz. 1925), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta G. (dalej: organ pierwszej instancji) z dnia [...] nr [...] ustalającą M. P. (dalej: skarżący) oraz W. B. (dalej: uczestnik) wysokość podatku od nieruchomości za 2011 r. w wysokości [...] zł.
Kolegium na wstępie wskazało, że organ pierwszej instancji ustalił skarżącemu i uczestnikowi, współwłaścicielom nieruchomości położonej w G. przy ul. [...] wysokość zobowiązania podatkowego za 2011 r., uznając wskazaną wyżej nieruchomość za będącą w posiadaniu przedsiębiorcy, a tym samym związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą. Organ pierwszej instancji wskazywał, że skarżący i uczestnik nabyli przedmiotową nieruchomość na mocy aktu notarialnego z dnia 18 lipca 2006 r. Rep. A nr [...] (umowa o nieodpłatne zniesienie współwłasności budynku i współużytkowania wieczystego, bez opłat i dopłat) do majątku wspólnego, jako wspólników spółki cywilnej. Wprawdzie umowa spółki rozwiązana została w dniu 31 października 2011 r., to jednak zważywszy, że skarżący i uczestnik nadal prowadzą działalność gospodarczą, organ mając na względzie treść art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych uznał, iż sam fakt posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę skutkuje tym, że budynek, budowla lub grunt jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Organ wskazał jednocześnie, że rzeczywiste wykorzystywanie nieruchomości na działalność gospodarczą nie ma przy tym wpływu na jej zakwalifikowanie jako związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right