Wyrok WSA w Opolu z dnia 28 maja 2015 r., sygn. II SA/Op 103/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Protokolant Sekretarz sądowy Agnieszka Jurek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2015 r. sprawy ze skargi Gminy Kolonowskie na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 31 grudnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość zajętą pod drogę publiczną 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Strzeleckiego dnia 5 sierpnia 2014 r., nr [...] 2) określa, że zaskarżona decyzja w całości nie podlega wykonaniu, 3) zasądza od Wojewody Opolskiego na rzecz Gminy Kolonowskie kwotę 3.130 (trzy tysiące sto trzydzieści) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu jest decyzja Wojewody Opolskiego z dnia 31 grudnia 2014 r., nr [...], wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U z 2013 r., poz. 267, z późn. zm. - dalej zwana K.p.a.), którą utrzymano w mocy decyzję Starosty Strzeleckiego z dnia 5 sierpnia 2014 r., ustalającą na rzecz I. Z. odszkodowanie za nabyty z mocy prawa przez Gminę Kolonowskie udział w prawie własności nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr a o pow. 0,3103 ha, k. m. [...], obręb [...], [...], stanowiącej dotychczas współwłasność I. Z. c. K. i H. w udziale wynoszącym ½ części oraz T. Z. c. K. i H. w udziale wynoszącym ½ części.
Zaskarżoną decyzję podjęto na podstawie następującego stanu faktycznego:
Decyzją z dnia 30 kwietnia 2014 r., nr [...], Starosta Strzelecki, zezwalając na realizację inwestycji drogowej pn. "Budowa drogi gminnej w miejscowości [...]", stwierdził nabycie z mocy prawa na rzecz Gminy Kolonowskie nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr [...] o pow. 0,3103 ha, k. m. [...], obręb [...], stanowiącej dotychczas współwłasność I. Z. w udziale wynoszącym ½ części oraz T. Z. w udziale wynoszącym ½ części.