Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 maja 2015 r., sygn. II SA/Ol 260/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Piotr Chybicki (spr.) Protokolant Referent-Stażysta Marta Kudła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2015 r. sprawy ze skargi B. M. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego ( dalej jako PWIS ) z dnia "[...]", znak: "[...]", utrzymująca w mocy, po rozpatrzeniu odwołania B. M., decyzję nr "[...]" Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w "[...]" ( dalej jako PPIS ) z dnia "[...]", znak: "[...]", o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - przewlekłej choroby głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat pod postacią guzków głosowych twardych - wymienionych w poz. 15 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych.
Rozstrzygnięcie zapadło w poniższych okolicznościach faktycznych i prawnych.
PPIS w "[...]" pismem z dnia 20 września 2013r. zawiadomił o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia u B. M. choroby zawodowej w związku z zgłoszeniem Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy o podejrzeniu występowania u w/w przewlekłej choroby narządu głosu - guzki głosowe pozycja 15.1 wykazu chorób zawodowych określonych w przepisach w sprawie chorób zawodowych.
Decyzją nr "[...]" z dnia "[...]" PPIS w "[...]" nie stwierdził u B. M. choroby zawodowej narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym trwającym co najmniej 15 lat pod postacią guzków głosowych twardych, wymienionej pod pozycją nr 15. wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych. Uzasadniając podał, że B. M. była w okresie od "[...]" do "[...]" zatrudniona na stanowisku nauczyciela w świetlicy, w oddziale "[...]", edukacji wczesnoszkolnej, w narażeniu na nadmierny wysiłek głosowy.