Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 maja 2015 r., sygn. I SA/Łd 283/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Tarno Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.) Protokolant: Starszy asystent sędziego Paweł Pijewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2015 r. sprawy ze skargi A. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o. z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od grudnia 2008 r. do grudnia 2009 r. wraz z należnymi odsetkami od wyżej wymienionej zaległości oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł. - P. z [...] r., Nr [...] , ustalającą A. T. odpowiedzialność za zaległości podatkowe A sp. z o.o. w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące w okresie od grudnia 2008 r. do grudnia 2009 r. wraz z odsetkami za zwłokę od tych należności.
W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił, że zaległości podatkowe spółki A wynikały z decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł.- P. z [...] r., nr [...], nr [...], nr [...], które wydane zostały po przeprowadzonej kontroli podatkowej w zakresie prawidłowości rozliczeń tej spółki z budżetem państwa z tytułu podatku VAT za miesiące od grudnia 2008 r. do grudnia 2009 r. Kwoty wynikające z decyzji nie zostały przez spółkę uregulowane, dlatego też na powstałe zaległości w podatku od towarów i usług wystawione zostały tytuły wykonawcze o nr: [...] za grudzień 2008 r., [...] za okres od stycznia do kwietnia 2009 r., [...] za okres od maja do sierpnia 2009 r., [...] za okres od września do listopada 2009 r. oraz [...] za grudzień 2009 r. Organ egzekucyjny przystąpił do realizacji ww. tytułów wykonawczych, jednakże pomimo podjętych prób dokonania czynności egzekucyjnych nie udało się wszcząć postępowania egzekucyjnego, co skutkowało bezskutecznością egzekucji. Powyższe zaległości dotyczyły zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, kiedy A. T. pełniła funkcję Wiceprezesa Zarządu spółki. Ponadto, jak ustalił organ pierwszej instancji, wystąpiła przesłanka do ogłoszenia upadłości spółki, ponieważ zaprzestała wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań, co potwierdza fakt posiadania przez spółkę zaległości podatkowych. Z kolei z informacji pozyskanej z Sądu Rejonowego dla Ł.-Ś. w Ł. [...] Wydziału Gospodarczego ds. Upadłościowych i Naprawczych wynikało, że sama spółka A nie złożyła wniosku o ogłoszenie upadłości. A. T. nie wskazała również mienia spółki, z którego egzekucja umożliwiałaby zaspokojenie przedmiotowej zaległości podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right