Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 maja 2015 r., sygn. III SA/Kr 513/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Pasternak Sędziowie WSA Dorota Dąbek (spr.) WSA Tadeusz Wołek Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2015 r. sprawy ze skargi J. R. na zarządzenie zastępcze Wojewody z dnia 8 stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego skargę oddala.
Uzasadnienie
wyroku WSA w Krakowie z dnia 29 maja 2015r.
Pismem z dnia 9 września 2013r. nr [...] Wojewoda wezwał Radę Miejską w K do podjęcia uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Rady Miejskiej w K J. R. w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania. Organ nadzoru wskazał, że w momencie objęcia mandatu radnego, J. R. sprawował funkcję Wiceprezesa Zarządu Stowarzyszenia Ludowy Klub Sportowy "A" W, które prowadziło usługową działalność gospodarczą, polegającą na reklamowaniu i promowaniu za odpłatnością sponsora, czyli Gminę K. Ponadto stowarzyszenie sprzedawało bilety wstępu na imprezy sportowe organizowane przez siebie na gminnych obiektach użyteczności publicznej. Zdaniem Wojewody, tego rodzaju działalność jest działalnością gospodarczą, o której mowa w treści art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.
Rada Miejska w K nie podjęła żadnych działań w celu stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego J. R. W związku z powyższym, po uprzednim zawiadomieniu Ministra Administracji i Cyfryzacji pismem z dnia 22 listopada 2013r. nr [...], Wojewoda wydał w dniu 8 stycznia 2014r. zarządzenie zastępcze nr [...], którym stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Rady Miejskiej w K J. R. Jako podstawę prawną zarządzenia zastępczego organ nadzoru wskazał art. 98a ust. 1 i 2 w zw. z art. 24f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013r. poz. 594 z późn. zm.), art. 16 ust. 2a ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. Przepisy wprowadzające ustawę Kodeks wyborczy (Dz. U. nr 21, poz. 113 z późn. zm.) w związku z art. 190 ust. 2 i ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 16 lipca 1998r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. .U. z 2010r. nr 176, poz. 1190 z późn. zm.). Wojewoda wyjaśnił, że powodem stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego było naruszenie przez J. R. zakazu zarządzania działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia Gminy K, co narusza dyspozycję normy ujętej w art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Organ nadzoru wskazał, że J. R. sprawował funkcję Wiceprezesa Zarządu Stowarzyszenia LKS "A" co oznacza, iż zarządzał on działalnością gospodarczą Stowarzyszenia, które przy prowadzeniu swojej działalności korzystało z mienia komunalnego Gminy K. Funkcję Wiceprezesa Zarządu J. R. pełnił w okresie od 28 lutego 2011r. do 20 stycznia 2013r., a więc w okresie kiedy sprawował już mandat radnego - ślubowanie złożył bowiem w dniu 2 grudnia 2010r. Zdaniem organu nadzoru, bez znaczenia prawnego dla przedmiotowego postępowania pozostaje fakt, iż radny od dnia 20 stycznia 2013r. nie sprawuje już funkcji Wiceprezesa Zarządu Stowarzyszenia LKS "A". Wojewoda stwierdził, że wprawdzie Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego, a jego statut nie przewiduje możliwości prowadzenia przez nie działalności gospodarczej, to jednak ze zgromadzonego w toku postępowania wyjaśniającego materiału dowodowego wynika, że Stowarzyszenie faktycznie prowadziło działalność gospodarczą, polegającą na reklamowaniu i promowaniu za odpłatnością sponsora, tj. Gminę K. W ocenie organu nadzoru, tego rodzaju działalność jest rodzajem usługowej działalności gospodarczej. Wojewoda wskazał, że przepisy ustawy o samorządzie gminnym i w konsekwencji ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województwa odnoszą się m.in. do zakazu zarządzania przez radnego działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminy, w której dany radny uzyskał mandat. Naruszenie powyższego zakazu powoduje konieczność stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego, jeżeli radny narusza ustawowy zakaz łączenia określonych funkcji po złożeniu ślubowania i nie zaprzestał wykonywania danej funkcji w terminie trzech miesięcy od złożenia ślubowania.