Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 maja 2015 r., sygn. IV SA/Gl 678/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik Protokolant specjalista Magdalena Nowacka-Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 maja 2015 r. sprawy ze skargi T. B. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zawieszenia w czynnościach służbowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...], nr [...] Dyrektor Aresztu Śledczego w T. wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko mł. chor. T.B. - młodszemu wychowawcy działu penitencjarnego w tej placówce i przedstawił mu zarzut stawienia się do służby w stanie po użyciu alkoholu, co stanowi umyślne naruszenie dyscypliny służbowej, będące czynem określonym w art. 230 ust. 3 pkt 7 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. nr 79, poz. 523 ze zm.). W uzasadnieniu tego postanowienia wskazano, iż przedmiotowy czyn miał miejsce w dniu [...], gdy wymieniony funkcjonariusz ubiegał się o wstęp na teren jednostki celem pełnienia służby.

Tego samego dnia, wspomniany wyżej organ, działając na podstawie art. 94 ust. 2 ustawy o Służbie Więziennej oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego wydał decyzję nr [...], mocą której zawiesił T.B. w czynnościach służbowych na okres od [...] do [...]. W uzasadnieniu powołano się na fakt wydania powyższego postanowienia nr [...] oraz podkreślono, że przedstawiony temu funkcjonariuszowi zarzut wskazuje, iż jego zachowanie mogło narazić na niebezpieczeństwo innych funkcjonariuszy oraz zakłócić prawidłowe funkcjonowanie jednostki.

Odwołanie od tej decyzji do Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w K. wniósł T.B., który dał w nim wyraz swojemu niezadowoleniu z opisanej wyżej decyzji organu pierwszej instancji oraz domagał się przywrócenia go do czynności służbowych.

Odwołujący się podniósł zarzut naruszenia przepisów regulujących kwestię uprawnień funkcjonariuszy w zakresie przeprowadzania kontroli osób ubiegających się na teren jednostki penitencjarnej, a także wydawania w tym przedmiocie decyzji. W szczególności podkreślił, iż art. 18 ustawy o Służbie Więziennej nie zezwala na żądanie od funkcjonariusza czy innej osoby poddania się badaniu na obecność alkoholu w organizmie ani na przeprowadzenie takiego badania wbrew ich woli. Możliwości takiej nie przewiduje także rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu działań funkcjonariuszy Służby Więziennej podczas wykonywania czynności służbowych (Dz. U. nr 147, poz. 984), które w § 7 pkt 1 i 2 jasno precyzuje uprawnienia osób kontrolujących i zawęża je wyłącznie do odmowy wstępu na teren jednostki osobom, wobec których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że są one pod wpływem alkoholu bądź innych środków psychoaktywnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00