Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 kwietnia 2015 r., sygn. III SA/Wr 921/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński Sędziowie Sędzia WSA Marcin Miemiec (sprawozdawca) Sędzia WSA Magdalena Jankowska-Szostak Protokolant Aneta Szmyt po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi D. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Opisaną w sentencji wyroku decyzją Główny Inspektor Transportu Drogowego utrzymał w mocy decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2014 r. nr [...]o nałożeniu na D. S. (dalej: strona, skarżący) kary pieniężnej w wysokości [...] zł za wykonywanie transportu drogowego osób bez wymaganego zezwolenia, bez wymaganego zaświadczenia na wykonywanie publicznego transportu zbiorowego albo potwierdzenia zgłoszenia przewozu w publicznym transporcie drogowym oraz wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w urządzenie rejestrujące lub cyfrowe urządzenie rejestrujące bez wymaganego sprawdzenia okresowego, badania kontrolnego lub kalibracji.

Organ II instancji w uzasadnieniu decyzji stwierdził, co następuje.

Dnia [...] stycznia 2014 r. w miejscowości C. na drodze krajowej nr [...] inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli autobus marki [...] nr rej.[...], kierowany przez B. M.. Kierowca okazał do kontroli m.in. wypis z licencji nr [...] na wykonywanie transportu drogowego osób. Organ ustalił, że w chwili kontroli strona wykonywała przewóz regularny specjalny pracowników "A" z miejscowości P. G. a do B. P.. Taki charakter przewozu potwierdził protokół kontroli nr [...], podpisany przez kierowcę bez zastrzeżeń. Organ wyjaśnił, że protokół podpisuje kontrolujący i kontrolowany, który może wnieść zastrzeżenia do protokołu kontroli, może też odmówić jego podpisania. Protokół kontroli drogowej jest dokumentem urzędowym w rozumieniu art. 76 § 1 k.p.a. Sporządzony w przepisanej formie przez powołany do tego organ stanowi więc dowód tego, co zostało w nim urzędowo stwierdzone. Podpisanie protokołu kontroli drogowej bez zastrzeżeń, a miało to miejsce w rozpatrywanej sprawie, stanowi dowód na okoliczności w nim stwierdzone i wyznacza granice postępowania administracyjnego co do faktów i stanu prawnego (wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2009 r., sygn. akt II GSK 240/09).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00