Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 kwietnia 2015 r., sygn. VI SA/Wa 3816/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Zalewski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Protokolant st. ref. Katarzyna Zielińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi Okręgowej Izby Aptekarskiej w [...] na postanowienie Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie prowadzenia reklamy apteki ogólnodostępnej 1. uchyla zaskarżone postanowienie i utrzymane nim w mocy postanowienie [...] Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] czerwca 2014 r.; 2. stwierdza, że uchylone postanowienia nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz Okręgowej Izby Aptekarskiej w [...] kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. Pismem z dnia [...] maja 2014 r. O. w B. złożyła do [...] Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego 3 wnioski o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie aptek C. S.A z siedzibą w B. We wniosku o wszczęcie postępowania administracyjnego, datowanym na dzień [...] maja 2014 r., O. wniosła o zbadanie, zgodnie z kompetencjami wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, zgodności z prawem postępowania podmiotu działającego pod firmą: C. S.A z siedzibą w B. przy ul. K. [...], prowadzącego aptekę C. w E. przy ul. K. [...], w zakresie przestrzegania przepisów ustawy - Prawo farmaceutyczne, dotyczących działalności reklamowej aptek.
W uzasadnieniu wniosku O. w B. (dalej także: "Izba", "[...]OIA"), wskazała, że podmiot działający pod firmą C. S.A, z siedzibą w B., prowadzący apteki C. w E. przy ul. K. [...], prowadzi działalność mogącą skutkować nieprzestrzeganiem zakazu reklamy w procesie dystrybucji gazetek nr [...], z ofertą dostępną od 10 kwietnia do 9 maja 2014 r. Izba wskazała, że w gazetkach, które podlegały dystrybucji do skrzynek pocztowych oraz były dostępne w aptekach, przedstawiono produkty lecznicze i suplementy diety, w tym niektóre opatrzone ceną.