Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Wa 2129/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk, Sędziowie WSA Adam Lipiński (spr.), Janusz Walawski, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sylwia Mikuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2015 r. w sprawie ze skargi P. M na orzeczenie Okręgowej Komisji Lekarskiej MSW w [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie niezdolności do służby 1. uchyla zaskarżone orzeczenie w części dotyczącej ustalenia zdolności do służby, 2. stwierdza, że zaskarżone orzeczenie określone w pkt 1 wyroku nie podlega wykonaniu w całości, 3. odrzuca skargę w pozostałym zakresie.
Uzasadnienie
Okręgowa Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych orzeczeniem z dnia [...] września 2014 r., wydanym na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (Dz. U. z 1991 r. Nr 79, poz. 349 ze zm.) rozpoznała u P. M. urodzonego w dniu [...] stycznia 1989 r., kandydata do służby w Państwowej Straży Pożarnej krótkowzroczność i niedowidzenie oka lewego - §13p2r4N. Na tej podstawie orzekła, iż P. M. jest niezdolny do służby w PSP.
W uzasadnieniu Okręgowa Komisja Lekarska MSW wskazała, iż po zapoznaniu się z odwołaniem, dokumentacją orzeczniczo - medyczną, oraz po dodatkowej konsultacji okulistycznej w dniu [...] września 2014 r. stwierdza, że kandydat jest aktualnie niezdolny do służby w PSP - zgodnie z zał. nr 2 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich, podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 2 listopada 1995 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 146, poz. 712), w paragrafie 13, punkt 2, w rubryce 4 widnieje tylko litera "N" - niezdolny do służby w PSP.
Okręgowa Komisja Lekarska MSW dodała także, iż wysokie wymagania zdrowotne wobec kandydatów wynikają z warunków i właściwości służby w PSP, które często stają się przyczyną nasilenia stwierdzonych u kandydatów schorzeń i ułomności, przyczyniając się do pogorszenia stanu zdrowia.