Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 kwietnia 2015 r., sygn. I SA/Lu 1240/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), Sędziowie WSA Małgorzata Fita,, WSA Andrzej Niezgoda, Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Gilowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi M.P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej. (w dalszej części uzasadnienia organ), na podstawie art. 163 § 2 w związku z art. 162 § 1 i § 2 oraz art. 216 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U.2012.749 ze zm. - w dalszej części uzasadnienia o.p.), po rozpoznaniu wniosku M. P. (w dalszej części uzasadnienia podatnik) o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...], odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od ww. decyzji, mocą której określone zostało podatnikowi zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r.
Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia decyzja organu pierwszej instancji z dnia [...] miała za przedmiot określenie podatnikowi zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r. w wysokości 283.451 zł. Odrębnym postanowieniem z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził uchybienie terminowi do złożenia odwołania od ww. decyzji organu pierwszej instancji z dnia [...] w przedmiocie określenia podatnikowi prawidłowej wysokości zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej motywował, że decyzja organu pierwszej instancji została doręczona pełnomocnikowi podatnika - którym przed organem pierwszej instancji był współmałżonek podatnika - na podany przez niego adres do doręczeń, w trybie art. 150 o.p. Skutek doręczenia, jak wyjaśnił organ, nastąpił po dwukrotnym awizowaniu przesyłki, zwierającej decyzję organu pierwszej instancji, z upływem [...]. W konsekwencji, w ocenie organu, ustawowy termin do wniesienia odwołania, przewidziany w art. 223 § 2 pkt 1 o.p., upłynął z 11 marca 2014 r. Natomiast podatnik - reprezentowany już przez doradcę podatkowego - w dniu 24 czerwca 2014 r. złożył odwołanie z wnioskiem o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności w postępowaniu podatkowym.