Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 marca 2015 r., sygn. II SA/Wr 855/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski Sędziowie Sędzia NSA Halina Kremis Sędzia WSA Alicja Palus (sprawozdawca) Protokolant starszy sekretarz sądowy Małgorzata Boaro po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 marca 2015 r. sprawy ze skargi M.K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie oddalenia skargi na bezczynność wierzyciela w sprawie wykonania decyzji nakazującej całkowitą likwidację połączenia rurowego zbiornika bezodpływowego ze studzienką oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. powołując się na przepis art. 6 § 1a ustawy z dnia 17 marca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 r. poz. 1015 z późn. zm.) oddaliło skargę na bezczynność wierzyciela - Wójta Gminy W. w sprawie wykonania decyzji Wójta Gminy W. z dnia [...] r. (znak: [...]), zmienionej decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. (Nr [...]), nakazującej zobowiązanym J. E. i T. E. - właścicielom działki nr 207/4, obręb M. likwidację całkowitą połączenia rurowego zbiornika bezodpływowego ze studzienką stanowiącą odbiornik wód opadowych i drenarskich oraz zobowiązującą J. E. i T. E. do niezwłocznego przekazania informacji o likwidacji wyżej wymienionego połączenia po zakończeniu prac.
Uzasadniając podjęte orzeczenie Kolegium podało, że w skardze na bezczynność Wójta Gminy W. w sprawie opisanej na wstępie, działający imieniem M. K. pełnomocnik wskazał, że pomimo kierowanych do wierzyciela i zobowiązanych wezwań do wykonania opisanej wcześniej decyzji, decyzja ta nie została wykonana, zatem konieczne jest zobowiązanie Wójta Gminy W. do podjęcia czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych w terminie 14 dni od dnia doręczenia organowi postanowienia Kolegium.
Następnie Kolegium wyjaśniło, że stosownie do przepisu art. 6 § 1 powołanej na wstępie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w razie uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku wierzyciel powinien podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych.