Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 marca 2015 r., sygn. III SA/Wa 2193/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant starszy referent Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2015 r. sprawy ze skargi J. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 kwietnia 2014 r. nr IPPB3/423-67/14-9/MS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz J. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Z przedłożonych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie akt sprawy wynikało, że w dniu 17 stycznia 2014 r. J. spółka z o.o. S.K.A. z siedzibą w W. - dalej: "Skarżąca" lub "Spółka", złożyła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
2. We wniosku przedstawiła stan faktyczny, z którego wynikało, że została zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców KRS w dniu 31 października 2013 r. Zgodnie ze statutem Spółki (§ 25 pkt 3 i 4 Statutu Spółki): "3. Rok obrotowy spółki obejmuje okres kolejnych 12 miesięcy od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego. 4. Trwający w momencie dokonywania zmiany Statutu Spółki rok obrotowy zakończy się 30 listopada 2013 roku i będzie ostatnim rokiem obrotowym Spółki trwającym od 1 grudnia do 30 listopada". Zatem rok obrotowy Spółki, zgodnie z obecnym brzmieniem jej statutu, trwa od dnia 1 grudnia do dnia 31 października kolejnego roku. Zgodnie ze statutem, obecnie trwający rok obrotowy Spółki nie zakończył się w dniu 31 grudnia 2013 r. Obecnie trwający rok obrotowy, zgodnie ze statutem, zakończy się po dniu 1 stycznia 2014 r. Walne Zgromadzenie Spółki nie dokonało od 12 grudnia 2013 r. zmiany przyjętego przez Spółkę w statucie roku obrotowego. W związku z tym żadna zmiana roku obrotowego Spółki nie została i nie zostanie też zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców KRS w tym czasie. Spółka w odpowiedzi na wezwanie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 kwietnia 2014 r. wyjaśniła, że: 1) rok obrotowy Spółki został zmieniony na trwający od dnia 1 listopada do dnia 31 października kolejnego roku kalendarzowego uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z. dnia [...] listopada 2013 zaprotokołowaną przez notariusza S. K. , Rep. A nr [...] . Powyższa zmiana została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS w dniu 4 grudnia 2013 r.; 2) zatem skoro sąd rejestrowy nie zdążył wpisać ww. zmiany do końca pierwszego roku obrotowego, tj. do końca 30 listopada 2013 r., to nie doszło w dniu 4 grudnia 2013 r. do zmiany roku obrotowego; 3) w związku z tym Spółka rozpoczęła w dniu 1 grudnia 2013 r. drugi rok obrotowy trwający do 30 listopada 2014 r. Z uwagi na brak zmiany roku obrotowego następne lata obrotowe będą takie same; 4) akcjonariuszem Spółki w 2013 r. była osoba fizyczna. Wiedzę tę Spółka opiera na tym, iż nie zgłosił się do niej dotychczas nowy akcjonariusz, tj. nabywca akcji z wnioskiem o wpis w księdze akcyjnej o przeniesieniu akcji. Istotne jest, że skuteczność przeniesienia własności akcji oraz uzyskanie statusu akcjonariusza nie jest zależne od ujawnienia tego faktu w księdze akcyjnej Wnioskodawcy; 5) Spółka dodała, że akcje w Spółce, jak w każdej spółce komandytowo-akcyjnej, podlegają swobodnemu obrotowi i ani nowy, ani dotychczasowy akcjonariusz nie ma obowiązku zgłaszać Wnioskodawcy faktu zbycia i nabycia akcji, ani też fakt ten nie podlega ujawnieniu w Krajowym Rejestrze Sądowym.