Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 marca 2015 r., sygn. III SA/Wa 2251/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2015 r. sprawy ze skargi M. B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 27 marca 2014 r. nr IPPB4/415-871/13-4/JK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżąca - M. B., zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Prezydent W. decyzją z dnia [...] kwietnia 2012 r. na podstawie art. 7 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na terenie m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279) - dalej "dekret", po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 31 stycznia 1949 r. przez byłego właściciela o przyznanie prawa własności czasowej (obecnie prawa użytkowania wieczystego) do gruntu nieruchomości położonej przy ul. [...], oznaczonej nr hip. "F.", ustanowił na rzecz Skarżącej prawo użytkowania wieczystego zabudowanego gruntu objętego księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy w W. o Nr [...], oznaczonego jako działka ewidencyjna Nr [...] w obrębie [...], położonego przy ul. [...] w W.

Opisany powyżej grunt zabudowany jest budynkiem handlowo - usługowym (wybudowanym w latach 60-tych XX wieku), który ma zostać zbyty na rzecz Skarżącej przez m. W. za zapłatą, określonej w następstwie rokowań stron, ceny. Skarżąca oczekuje na zawarcie umowy ustanowienia użytkowania wieczystego opisanego gruntu oraz przeniesienia na niego własności położonego na gruncie budynku przez m. W.

Skarżąca jest następcą prawnym dawnych właścicieli nieruchomości hipotecznej ozn. "F. - dz. Nr [...]", której część stanowi obecnie zabudowana działka o Nr [...] w obrębie [...] o powierzchni 1686 m2, objęta księgą wieczystą Nr [...]. W dniu 31 stycznia 1949 r. A. B., działając w imieniu własnym oraz pozostałych spadkobierców A. B. złożyła wniosek w trybie art. 7 ust. 1 i ust. 2 dekretu. Następnie w dniu 17 marca 1950 r. spadkobiercy A. B. sprzedali W. K. - z reszty nieruchomości uregulowanej w księdze wieczystej pod nazwą "F." - część tego gruntu. Następnie W. K. aktem notarialnym z dnia 30 grudnia 1950 r. (Rep. Nr [...]) sprzedała część tego gruntu wraz z prawami i roszczeniami wynikającymi z dekretu na rzecz J. M. oraz W. R. W związku z tym drugi z wymienionych nabył działkę o powierzchni 2 ha 26 arów. W skład wskazanej nieruchomości wchodzi obecnie kilka działek, w tym działka objęta księgą wieczystą Nr [...]. Spadek po W. R. zmarłym [...] lipca 1995 r. nabyli jego siostra G. B. oraz jego siostrzeniec C. B. po 1/2 części spadku każde z nich, co Sąd Rejonowy dla W. stwierdził postanowieniem z dnia [...] października 1997 r. o sygn. akt [...]. G. B. darowała cały swój udział we wskazanym spadku po W. R. swojemu synowi C. B. (umowa darowizny - akt notarialny z dnia 28 grudnia 2007 r., Rep. [...]). Spadek po zmarłym w dniu [...] października 2009 r. C. B. nabyła w całości jego żona - Skarżąca, co zostało stwierdzone postanowieniem Sądu Rejonowego w W. [...] Wydział Cywilny o sygn. akt [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00